Charakterystyka krat rolowanych

Kraty rolowane to alternatywa dla rolowanych bram, które w podobny sposób umożliwiają optymalne wykorzystanie powierzchni pomieszczeń. To rozwiązanie idealne do miejsc, które muszą być dobrze zabezpieczone, a w których jednocześnie zależy nam na wpuszczaniu światła dziennego lub na ekspozycji wnętrza przez całą dobę. Są to na przykład witryny sklepowe. Budowa krat rolowanych oraz ich design zależą od funkcji, jakie mają spełniać. Co warto o nich wiedzieć?

kraty-rolowane

Rolowane kraty stalowe

W ofertach firm, które zajmują się produkcją i dystrybucją krat rolowanych, znajdziemy przede wszystkim produkty wykonane ze stali oraz aluminium. Kraty stalowe charakteryzuje wyjątkowa wytrzymałość i sztywność, dzięki czemu możliwe jest wykonanie ich w bardzo dużych rozmiarach. Rolowane kraty stalowe świetnie sprawdzają się na przykład w magazynach oraz do zabezpieczania parkingów. Jak są skonstruowane? – Na to pytanie odpowiada nam przedstawiciel firmy SPIN z Kołbaskowa. Oto trzy przykłady rolowanych bram stalowych:

  • rolowana krata ze stalowych rurek profilowanych sinusoidalnie i łączonych przegubowo spinkami,
  • rolowana krata ze stalowych rurek łączonych w układzie prostokątnym w „cegiełkę”,
  • rolowana krata zbudowana z jednościennych perforowanych profili stalowych.

Bazą wymienionych krat są stalowe, ocynkowane ogniowo prowadnice. Mogą być sterowane elektrycznie lub wyposażone w napęd z systemem sprężynowym. W standardzie dostępne są w kolorze stali ocynkowanej – opcjonalnie możemy zamówić obustronne lakierowanie profili krat oraz dolnych listew.

Rolowane kraty aluminiowe

Produkty aluminiowe również dostępne są w różnych wariantach. To na przykład: rolowana krata skonstruowana z aluminiowych profili perforowanych, czy rolowana krata aluminiowa z otworami w kształcie prostokątów. Rolowane kraty aluminiowe również mogą być sterowane elektrycznie lub za pomocą napędu z systemem sprężynowym. Ich standardowa kolorystyka to oczywiście aluminium. Profile krat oraz dolnej listwy mogą być dodatkowo lakierowane na wybrany kolor z palety RAL, podobnie jak prowadnice.

Zarówno kraty rolowane stalowe, jak i aluminiowe, to solidne rozwiązania o szerokim zastosowaniu. Stal to materiał o większej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, za to aluminium jest materiałem lżejszym. Jeśli mamy wątpliwości, który z systemów będzie lepiej wpasowywał się w nasze potrzeby, warto poprosić o pomoc przedstawiciela producenta osłon zewnętrznych. Kraty rolowane, podobnie jak bramy garażowe i inne, dobierane i produkowane są na indywidualne zamówienie, w związku z czym z pewnością uda nam się znaleźć rozwiązanie idealne dla nas.

śr. ocena 5 / głosów 6