Charakterystyka kontenerów magazynowych.

Kontenery magazynowe zarówno te modułowe, jak i wolnostojące stanowią bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Są funkcjonalne i praktyczne oraz zapewniają odpowiedni komfort i nie narażają na zwiększanie kosztów realizowanych inwestycji. O tym, jakie możemy wyróżnić rodzaje kontenerów magazynowych oraz gdzie sprawdzają się najlepiej, dowiesz się z naszego artykułu.

kontener-magazynowy

Rodzaje kontenerów

Kontenery magazynowe możemy podzielić ze względu na dwa kryteria, mianowicie ich budowę oraz przeznaczenie. Ze względu na budowę rozróżniamy kontenery stacjonarne i mobilne. Kontenery stacjonarne, jak sama nazwa wskazuje przeznaczone są do stacjonowania w bezruchu. Kontenery mobilne zaś przystosowane są do ruchu i mogą funkcjonować na podobnej zasadzie co przyczepy campingowe. Kontenery te są rejestrowane oraz posiadają homologację do transportu po drogach.

Kontenery magazynowe stacjonarne mogą również występować w wersji modułowej. Kontenery modułowe można dostosowywać do potrzeb poprzez ustawianie poszczególnych modułów piętrowo lub w rzędach. Konstrukcje można także rozbudowywać poprzez poszerzanie o dodatkowe moduły przestrzenne. Moduły tworzące kontener mocowane są specjalnymi skręcanymi ściągami. Z powodów bezpieczeństwa zaleca się, aby konstrukcja liczyła nie więcej niż dwie kondygnacje.

Zastosowanie kontenerów magazynowych

Ze względu na pełnioną rolę pośród kontenerów magazynowych stacjonarnych wyróżnić możemy m.in. kontenery biurowe, socjalne i sanitarne. Tradycyjne kontenery magazynowe są bardzo trwałe i posiadają solidną konstrukcję, dzięki której idealnie sprawdzają się np. jako magazyny na placach budowy. Służą one ekipom budowlanym do przechowywania maszyn, narzędzi oraz materiałów budowlanych. Chronią przechowywaną zawartość przed kradzieżą oraz szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Ponadto klasyczne kontenery magazynowe, dzięki wysokiej wytrzymałości mogą służyć jako środki wielokrotnego transportu. A ich ładunek i rozładunek nie sprawia żadnych trudności. Zazwyczaj wykonywane są z blachy karbowanej oraz stalowej ramy i podłogi.

Kontenery biurowe

Kontenery prócz funkcji ściśle związanych z przechowywaniem mogą pełnić także inne role. Jedną z nich jest siedziba biura.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy KONTENER SERWIS w Szczecinie:

Kontenery mogą pełnić funkcje praktycznego i wygodnego zaplecza biurowego. Kontenery biurowe, w odróżnieniu od typowo magazynowych, charakteryzują się komfortowym wyposażeniem oraz estetycznym wykończeniem. Dzięki temu zapewniają komfortowe warunki pracy np. dla biura budowy na czas trwania realizacji inwestycji. Kontenery biurowe można doposażać wedle uznania i potrzeb. W zależności od ilości pracowników biura oraz zapotrzebowania przestrzennego wykorzystuje się pojedyncze kontenery biurowe bądź konstrukcje modułowe. Istnieje również możliwość rozbudowy konstrukcji w trakcie jej bieżącego użytkowania.

Kontenery biurowe najczęściej wykonywane są blachy profilowanej z wewnętrznymi ścianami z płyt wiórowych powlekanych. Ramy są stalowe i profilowane, a podłogi z PCV. Kontenery biurowe są ocieplane, wyposażane w niezbędne instalacje oraz okna. Na życzenie klienta zazwyczaj jest możliwość instalacji klimatyzacji lub uzupełnienia wyposażenia.

Kontenery socjalne

Kontenery socjalne najczęściej wykorzystywane są jako szatnie oraz zaplecza socjalne dla pracowników. Mogą również pełnić rolę ich tymczasowych pomieszczeń mieszkalnych. Wykonywane są, podobnie jak kontenery biurowe, z profilowanej blachy ze stalową ramą i podłogą z PCV oraz wyposażane we wszystkie niezbędne instalacje i meble. Kontenery socjalne można także doposażać wedle potrzeb.

Kontenery sanitarne

Kontenery sanitarne pełnią rolę wolnostojących toalet przy placach budowy, ale również np. przy sezonowych barach. W zależności od potrzeb mogą to być pojedyncze kontenery lub w konstrukcji modułowej. Budowane są najczęściej z tych samych materiałów co kontenery biurowe i socjalne. Posiadają niezbędne instalacje wraz z instalacją wodno-kanalizacyjną. Wyposażane są w odpowiednie sprzęty sanitarne takie jak kabiny WC, pisuary, umywalki i bojlery na ciepłą wodę. Mogą także posiadać kabiny z natryskiem oraz armaturą i pełnić wówczas dodatkowo rolę łazienki.

Wymienione i opisane przez nas zastosowania kontenerów są jedynie najpopularniejszymi formami, w jakich są one wykorzystywane. Możliwości ich użycia jest znacznie więcej.

śr. ocena 5 / głosów 7