Charakterystyka idealnej maty wejściowej

Zmienna aura panująca w naszej strefie klimatycznej, nie ułatwia zachowania czystości podłóg wewnątrz biurowców, przychodni, hipermarketów i wszystkich innych miejsc użyteczności publicznej. Jak walczyć z roznoszeniem wilgoci i brudu wewnątrz budynków?

Chyba każdy z nas pamięta z dzieciństwa stres i lęk przed szkolną sprzątaczką, kiedy zapomnieliśmy z domu worka z kapciami na zmianę. I choć zwyczaj zmieniania obuwia w pomieszczeniach bywał kłopotliwy, z perspektywy czasu doskonale widzimy niepodważalny sens tego rytuału – zauważa nasz rozmówca z firmy EMKA S.A. Jako dorośli nie zmieniamy butów wchodząc do urzędu, biura, banku czy przychodni zdrowia, a jednak we wszystkich tych miejscach oczekujemy czystych podłóg.

Niedostrzegany bohater – mata wejściowa

Wycieraczka przed drzwiami mieszkania to właściwie standard, jednak rozwiązania, które sprawdzają się w prywatnych domach, nie są wystarczające dla lokali użytkowych, przez które przewijają się setki osób dziennie. Wchodząc do budynku zazwyczaj wycieramy nogi odruchowo, nie zwracając nawet uwagi na leżące u naszych stóp maty. Tymczasem od zwykłych wycieraczek wiele je różni.

Właściwości i możliwości mat wejściowych

Podczas gdy zwyczajna wycieraczka ulega bardzo szybko zabrudzeniom, które uniemożliwiają dalsze wchłanianie wilgoci i brudu, a raczej prowadzą do rozmazywania nanoszonego błota na podłodze i butach, profesjonalne maty wejściowe są niezwykle chłonne. Te najlepsze mają zdolność pochłaniania nawet 4 l/m2, co oznacza czyste podłogi w całym obiekcie nawet podczas jesiennej słoty czy wiosennych roztopów. Dodatkową zaletą niektórych mat są ich właściwości antypoślizgowe.

Wygląd idealnej maty antypoślizgowej

Trudno mówić o idealnym, uniwersalnym kolorze dla maty wejściowej, jednak mówi się tutaj o pewnych standardach. Najbezpieczniejszą opcją kolorystyczną, która pozwala maskować gromadzące się w macie zanieczyszczenia, to wszelkie go rodzaju szarości i melanżowa czerń.

Twoja idealna mata wejściowa

Mata wejściowa może pełnić jednak dodatkowe, oprócz praktycznych, funkcje. Jeżeli chcesz, by mata była wyraźnym elementem wystroju wnętrza, albo swego rodzaju powitaniem klienta, możesz sięgnąć po matę o dowolnym kształcie, kolorze, a nawet zdobioną niepowtarzalnym nadrukiem.

Choć powiedzieliśmy już dużo, wciąż nie wyczerpaliśmy tematu idealnej maty wejściowej. Te najlepsze produkty charakteryzują się jakością poświadczoną atestami i certyfikatami, są bezpieczne dla zdrowia człowieka, którego zabezpieczają nie tylko przed ryzykiem poślizgnięcia i upadku, ale także np. przed porażeniem prądem.