Charakterystyka i zalety kotłowni kontenerowych

Zgodnie z wymogami prawa budowlanego, kocioł na paliwo stałe zawsze musi znajdować się w wydzielonym pomieszczeniu, czyli w kotłowni. Również wymiary takiego pomieszczenia oraz jego dodatkowe wyposażenie, w tym np. wentylacja czy drzwi, muszą spełniać wymogi określone ściśle przepisami. Co zrobić w sytuacji, gdy nie mamy technicznej możliwości wygospodarowania kotłowni wewnątrz ogrzewanego budynku?

kotlowania

Bezpieczna kotłownia

Podczas modernizacji lub projektowania systemu grzewczego dla nowego budynku, inwestor stoi przed wieloma trudnymi decyzjami. Pierwsza z nich dotyczy rodzaju paliwa, jakie będzie wykorzystywane do ogrzewania, zaś kolejne są zwykle jej konsekwencjami – mówi specjalista z przedsiębiorstwa Gizex.

Wybierając kocioł na dowolne paliwo stałe lub olej opałowy, musimy też pamiętać o prawidłowym wykonaniu kotłowni. Choć wszelkie wymogi odnośnie tego pomieszczenia opisane są prawnie, warto pamiętać, że u podstaw ich zapisów leży przede wszystkim troska o bezpieczeństwo.

Stąd wymiary kotłowni, sposób jej wentylacji i zabezpieczeń przed ewentualnym rozprzestrzenianiem się dymu i ognia, muszą zapewniać maksymalne bezpieczeństwo użytkowników ogrzewanego budynku, a także znajdujących się w nim przedmiotów. Najprostszym sposobem na budowę bezpiecznego pomieszczenia na kocioł jest wybór kotłowni kontenerowej.

Fenomen kotłowni kontenerowych

Kotłownie kontenerowe są stosunkowo nowym rozwiązaniem w polskim budownictwie. Dotychczas najczęściej kotłownie umieszczano w piwnicach budynków mieszkalnych, zaś w przypadku nowszych domów jednorodzinnych, opalanych czystymi biopaliwami, niekiedy na parterze.

Zdarza się jednak, że nowy kocioł ma zasilać ogrzewanie w starym budynku, gdzie nie ma możliwości wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni na kotłownię. Bywają też sytuacje, gdy decyzja o wyborze kotła zapadła zbyt późno, by modyfikować projekt nowopowstającego domu. W takich przypadkach kotłownia kontenerowa jest idealnym rozwiązaniem.

Kotłownia kontenerowa to nic innego niż wolnostojący budynek umieszczony obok domu, w którym znajduje się kocioł wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem, czyli automatyką i osprzętem. Co ciekawe – i bardzo korzystne dla inwestora – w przypadku kotłowni kontenerowych o powierzchni do 25m2 niewymagane jest zezwolenie na budowę, ani nawet zgłoszenie takiego budynku.

W kotłowni kontenerowej bez trudu można umieścić pełne wyposażenie, niezbędne do spełnienia przez pomieszczenie wymogów prawnych, przy czym należy spodziewać się kosztów mniejszych, niż w przypadku adaptacji pomieszczeń znajdujących się wewnątrz ogrzewanego budynku.

Zatem bezpieczeństwo, wygoda, łatwość sprostania wymogom przepisów odnośnie pomieszczenia na kocioł grzewczy, a także niskie koszty inwestycji, to najważniejsze zalety kotłowni kontenerowej.

śr. ocena 3.3 / głosów 102