Charakterystyka i właściwości granitu

Granit jest głębinową, kwaśną skałą o budowie jawno krystalicznej, złożonej z kwarcu, skalenia potasowego oraz biotytu. Może przybierać różne barwy; od szarej, przez jasnoszarą, białą, białoróżową, zieloną, po czerwoną. Ze względu na swoje specyficzne właściwości, wykorzystywany jest do produkcji posadzek, elementów dekoracyjnych, blatów oraz parapetów. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

wlasciwosci-granitu

Granit występuje na Dolnym Śląsku, ziemi kłodzkiej oraz w Tatrach, a także w północo-wschodniej Polsce. Ze względu na swoją charakterystykę jest jednym z najchętniej używanych materiałów w zakładach kamieniarskich. Co sprawia, że jest tak popularny?

Charakterystyka

Granit to kamień niezwykle trwały, solidny oraz odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne, takie jak deszcze, ekstremalne temperatury, czy wiatr. Jest bardzo wytrzymały; rzadko pęka lub się zarysowuje, jest także odporny na ścieranie oraz odkształcenia. Jest materiałem kwasoodpornym, a przez to mogącym spełniać określone funkcje przez wiele lat, nawet będąc długotrwale wystawionym na nieprzyjazne czynniki środowiskowe. Łatwy w cięciu oraz polerowaniu posiada także bardzo duże walory estetyczne, przede wszystkim ze względu na zróżnicowanie odcieni.

Zastosowanie

Opisane wyżej właściwości sprawiają, że granit stanowi idealny surowiec na nagrobki, blaty kuchenne, parapety, posadzki, elementy dekoracyjne, blaty łazienkowe oraz schody. Wiele renomowanych zakładów kamieniarskich, w tym Zakład Kamieniarski Stanisław Guzik, oferuje swoim klientom prawdziwe bogactwo wyrobów z granitu. Ponieważ surowiec ten nadaje się do intensywnej eksploatacji, możemy wykorzystać go również jako materiał na elementy użytkowe w korytarzu. Doskonale sprawdzi się jako posadzka przed domem, stanowiąc jednocześnie luksusowy, elegancki dodatek do aranżacji otoczenia. Granit jest także materiałem chętnie stosowanym jako płytki do łazienki oraz kuchni. Posiadacze wyrobów z granitu chwalą je sobie również za to, że nie wymagają one zbyt wielu zabiegów konserwatorskich. Używany jest w budownictwie, jako budulec na bloki, krawężniki, kostki czy grysy oraz płyty okładzinowe. Coraz częściej spotykamy także granitowe meble ogrodowe czy fontanny. Co ciekawe, używa się go także w sporcie żużlowym, gdzie stanowi nawierzchnię toru, zmniejszającą przyczepność kół. Służy także jak materiał do produkcji kamieni curlingowych.

śr. ocena 4.8 / głosów 295