Charakterystyka akcesoriów do ochrony słuchu

Przepisy BHP mówią o tym, że jeśli poziom hałasu podczas pracy jest równy lub przekracza 82 decybeli, pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom akcesoria do ochrony słuchu, tzw. środki ochrony indywidualnej. Jednocześnie, pracodawca nie musi wprowadzać bezwzględnego nakazu stosowania tych środków.

Jak chronić słuch?

Hałas o dużym natężeniu, szczególnie taki, na który jesteśmy narażeni systematycznie przez długi czas, może prowadzić do poważnych uszkodzeń słuchu. Dlatego tak ważne jest stosowanie akcesoriów, które izolują nas od hałasu i zapewniają tym samym skuteczną ochronę. Profesjonalne ochronniki słuchu doskonale sprawdzają się podczas pracy w warsztacie,  magazynie czy na hali produkcyjnej.  Większość takich ochronników dostosowana jest do zamontowania na kasku.

Kilka pozycji

Dzięki przystosowaniu do kasków, nauszniki można nosić w trzech różnych pozycjach: roboczej, wentylacyjnej i spoczynkowej. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku kilkugodzinnej pracy – zmiana położenia słuchawek pozwala uszom odpocząć i zapewnia nam wygodę. Jeśli używamy ochronników w sposób ciągły, musimy pamiętać o wymianie poduszek, które je uszczelniają oraz gąbki średnio co pół roku.

Gdzie kupić?

W ochronniki słuchu możemy zaopatrzyć się również sami, zwłaszcza gdy wykonujemy prace w hałasie takie, jak koszenie trawy czy praca w warsztacie. Warto rozejrzeć się w ofercie sklepów internetowych, np. sklep Firewall, które posiadają w swojej ofercie akcesoria ochronne. Lepiej nie sięgać po ochronniki używane – mogą nie być w pełni szczelne, a tym samym nie zapewniać nam pełnej ochrony słuchu.