Cechy dobrej wiaty samochodowej

Każdy doświadczony kierowca doskonale zdaje sobie sprawę, jak wiele szkód może przynieść parkowanie auta pod gołym niebem. Złe warunki atmosferyczne, wystawienie na bezpośrednie działanie promieniowania podczerwonego, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia – to wszystko sprawia, że karoseria naszego auta niszczeje, traci swój wygląd. Rozwiązaniem problemu jest wybudowanie wiaty samochodowej.

Wiata zamiast garażu

Garaż to na pewno najbezpieczniejszy „dom” dla naszego auta – zamknięty ze wszystkich stron pojazd jest skutecznie chroniony przed niekorzystnym wpływem środowiska oraz przez kradzieżą. Niestety, nie wszędzie da się go postawić – garaż murowany zajmuje sporo miejsca, ponadto jego wybudowanie zajmuje sporo czasu. Obiekt z blachy jest co prawda łatwiejszy w wykonaniu, jednak może po prostu nie pasować do posesji. Inna kwestia, że na podwórku już może znajdować się garaż, który jednak jest zajęty – rozbudowanie tego obiektu również jest kłopotliwe. Rozwiązaniem problemu jest postawienie wiaty, która z jednej strony zapewnia dobrą ochronę przez czynnikami środowiskowymi, z drugiej świetnie wpisuje się krajobraz działki.

Jaka powinna być wiata?

Podstawowym wymogiem, który musi spełniać solidna wiata samochodowa, jest wysoka trwałość. Składają się na nią takie czynniki jak wytrzymałość na obciążenia mechaniczne oraz odporność na czynniki atmosferyczne. Dach wiaty powinien być na tyle sztywny i nośny, by utrzymać ciężar zalegającego na nim śniegu, zaś cała konstrukcja powinna być wykonana z materiałów, które nie będą korodować w kontakcie z wilgocią ani tracić koloru pod wpływem promieniowania słonecznego. Idealnym połączeniem są metalowe ramy ze szklanym zadaszeniem – rozwiązanie tego typu znajdziemy w ofercie firmy Verasol.

Nawierzchnia

Nawierzchnia na której ustawimy auto pod wiatą powinna być lekko nachylona i utwardzona. W ten sposób unikniemy gromadzenia się wody opadowej pod wiatą oraz rozmakania gruntu pod samochodem.

Odpowiedni rozmiar

Przed skonstruowaniem wiaty na naszym podwórku powinniśmy wziąć pod uwagę kwestię rozmiarów nie tylko naszego auta, ale również nas samych – choć pod wiatą o wysokości 180 centymetrów z łatwością zmieści się większość aut osobowych, to już wsiadanie i wysiadanie z auta stojącego pod takim dachem będzie mocno utrudnione dla wysokich osób. Jeśli jesteśmy właścicielem dużego wozu, takiego jak kamper czy furgonetka, musimy przy zamawianiu wiaty wziąć pod uwagę ich całkowitą wysokość, szerokość i długość – chodzi o to, żeby wiata zapewniała maksymalnie wygodne parkowania oraz wsiadanie i wysiadanie z auta.

śr. ocena 5 / głosów 5