Bezpieczny plac zabaw? Jaki powinien być?

Plac zabaw to szczególne miejsce, w którym przez zabawę najmłodsi nabywają nowych umiejętności, tak w sferze sprawnościowej, jak i socjalnej. To przestrzeń, gdzie za sprawą podejmowanych coraz to nowych ruchowych i manualnych wyzwań dzieci uczą się samodzielności. Tu gimnastykuje się też wyobraźnię i to w tej najistotniejszej sferze, odpowiadającej za ocenę ryzyka. Chodzi o ocenę wysokości, wyczucie przestrzeni, naukę utrzymania równowagi.

plac-zabaw

Na bezpiecznym placu zabaw błędna ocena sytuacji może skutkować co najwyżej obtartym kolanem czy nabitym siniakiem, mimo to dając przestrogę na przyszłość i ucząc, jak zachowywać ostrożność w realnych okolicznościach życiowych. Umieszczone w przestrzeni rekreacyjnej urządzenia powinny być zadbane i regularnie konserwowane. Natomiast wszystkie sezonowe atrakcje dla dzieci, na przykład w postaci puszczania ogromnych baniek czy malowania buziek, powinny być wykonywane przy użyciu atestowanych hipoalergicznych produktów.

Idealną przestrzeń dziecięcej rozrywki należy rozplanować w ten sposób, by wydzielić sektory dedykowane różnym grupom wiekowym. Zwłaszcza część dla najmłodszych użytkowników wymaga oddzielenia i zapewnienia rodzicom i opiekunom łatwego dostępu. W całym ogródku jordanowskim ważne jest wygospodarowanie miejsc, w których rodzice czy opiekunowie mogą swobodnie usiąść, mając na oku swoich podopiecznych.

Warto też zwrócić uwagę na kwestie konieczności ogrodzenia przestrzeni zabawy i zabezpieczenia furtek czy bramek do niej prowadzących. To zabezpieczenie ma na celu nie tylko uniknięcie przypadkowego wybiegnięcia dziecka na ulicę, ale także uniemożliwienie przytrzaśnięcia czy zakleszczenia paluszków.

Nie wolno zapominać o odpowiednich odległościach pomiędzy urządzeniami i zachowaniu wystarczająco szerokiego pasa umożliwiającego swobodne przemieszczanie się.

Najczęstsze urazy

Najpowszechniej spotykanymi wypadkami na placach zabaw są te spowodowane upadkiem z wysokości. Upadki z wysokości do 1 metra nie są w większości przypadków niebezpieczne, choć wszystko zależy od wieku dziecka i jego ogólnej kondycji. Nie sposób wyeliminować samych upadków, można jednak zminimalizować ich negatywne skutki przez dobór odpowiedniego amortyzującego podłoża. Jest to istotne zwłaszcza w przestrzeniach, gdzie znajdują się atrakcje typu małpi gaj, drabinki czy huśtawki.

Nawierzchnie

Stosowane na placach zabaw nawierzchnie można podzielić następująco:

Sypka – wykonana z takich materiałów jak: kora, wióry drzewne, rozdrobnione mechanicznie drewno, piasek, żwir czy rozdrobniona guma. Musi być wykonana tak, by sięgać na głębokość do 300 mm pod urządzeniem. Nie jest odpowiednia pod sprzęt wymagający stabilnego posadowienia (karuzele). Doskonale nadaje się pod urządzenia składające się z elementów poziomych, jak np. wyciągi.

Gumowa – można ją stosować w formie segmentów lub większych fragmentów wykonywanych z drobnych części gumy zespolonych żywicą. Powinna spełniać kryterium HIC (Kryterium Urazu Głowy) określone w normie PN-EN 1177.

Kratki gumowe – zwykle w formie sieci gumowej. Zamontowana zgodnie z przepisami, spełni kryteria normy PN-EN 1177 i zapewni bezpieczny upadek z wysokości nawet 3 metrów.

Powierzchnie dywanowe – to rozwijane nawierzchnie w postaci wykładzin syntetycznych, zapewniające amortyzację przy upadku z niewielkiej wysokości. Stosowane są w przestrzeniach rekreacyjnych, umieszczonych pod dachem.

Dostawca takiego typu nawierzchni jest zobowiązany dostarczyć odpowiedni certyfikat, potwierdzający spełnienie norm – mówi zapytany o wymogi bezpieczeństwa projektant atestowanych placów zabaw Lider.

Strefy bezpieczeństwa

Wielkość obszaru, który musi być zabezpieczony amortyzującą nawierzchnią zależy od wysokości, na której mogą bawić się dzieci. Szczegóły dotyczące wyliczeń odpowiednich norm można znaleźć pod adresem http: //www.placezabaw.uokik.gov.pl.

Podsumowując, bezpieczeństwo na placu zabaw nie polega na ograniczeniu dziecka ruchowo. Wprost przeciwnie, umożliwia korzystanie z większej ilości atrakcyjnych urządzeń wpływających na harmonijny rozwój fizyczny. Odpowiednie rozplanowanie, dobór atestowanych materiałów i sprzętów to przepis na to, jak powinna wyglądać przestrzeń niezagrażająca bezpieczeństwu dziecka.

śr. ocena 5 / głosów 5