Bezpieczne dla środowiska metody usuwania rdzy

Rdza o naturalny wróg stali, która jest powszechnie stosowana jako surowiec do produkcji urządzeń i narzędzi – od samochodów i maszyn produkcyjnych, przez sprzęty użytku domowego do przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce czy narzędzia. Rozwijająca się rdza, będąca wynikiem utleniania się żelaza, stopniowo penetruje strukturę danego przedmiotu i w końcu doprowadza do jego nieodwracalnego zniszczenia. Istnieje wiele metod walki z rdzą, jednak nie wszystkie one są bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Domowe metody na rdzę

Jeśli na używanych przez nas powierzchniach pojawia się rdza, możemy sobie z nią poradzić przy pomocy środków dostępnych w każdym domu. Sposobów jest mnóstwo – bardzo powszechnie stosowanym jest zanurzenie zardzewiałego przedmiotu na dłuższy czas… w coca-coli. Jednak nie zawsze można poradzić sobie tą metodą ze względu na gabaryty zaatakowanego rdzą przedmiotu, np. wielkopowierzchniowych przedmiotów jak wanna czy kabina prysznicowa. Inną metodą, która sprawdzi się w takich przypadkach jest zastosowanie sody z kwaskiem cytrynowym – po zmieszaniu tych dwóch składników otrzymamy gęstą zawiesiną, która w przeciągu kilkunastu minut rozprawi się z plamami z rdzy. Należy jednak stosować ją ostrożnie– pozostawienie takiego roztworu na zbyt długo może poważnie zaszkodzić nienaruszonej przez rdzę powierzchni, pokrytej emalią.

Preparaty na rdzę

Nie z każdym przypadkiem rdzy można sobie poradzić domowymi, bezpiecznymi sposobami. Niekiedy konieczne jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc i szybkie działanie – wtedy powinniśmy sięgnąć po specjalne preparaty antykorozyjne. Wśród nich znajdziemy również środki, które są bezpieczne dla środowiska naturalnego, np. kanadyjski preparat Rust Stop. Produkt ten, w Polsce od ponad dwudziestu lat i podobnie np. w Czechach, Estonii, Rosji, Ukrainie, Serbii czy Finlandii cieszy się uznaniem kierowców, posiada liczne certyfikaty, potwierdzające jego ekologiczność, przyznawane przez takie instytucje jak Instytut Ochrony Środowiska, Państwowy Zakład Higieny Instytut Medycyny Pracy, Instytut Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych czy atest Szkoły Głównej Pożarniczej w Warszawie. Ponadto producent Rust Stop posiada międzynarodowe certyfikaty EcoLogo oraz ISO 9002 i 14001. Rust Stop jest nie tylko preparatem bezpiecznym dla środowiska, ale również odznaczającym się wyjątkową skutecznością. Jest łatwy w aplikacji nawet w trudno dostępnych miejscach, nie powoduje uszkodzeń innych elementów (np. wykonanych z gumy), a ponadto zabezpiecza czyszczoną powierzchnię przed ponownym atakiem rdzy. Polskim dystrybutorem Rust Stop jest firma Rust Check Poland.