Bezpieczeństwo transakcji w kantorze wymiany walut

Kantory internetowe pojawiły się stosunkowo niedawno, ale już zdążyły umocnić swoją pozycję – za korzystaniem z ich usług przemawia wiele korzyści, między innymi dobre kursy kupna i sprzedaży walut, wygoda oraz możliwość wymiany pieniędzy z praktycznie każdego miejsca na świecie o każdej porze dnia. Czy jednak jest to bezpieczne? Po czym poznać, że dany kantor jest godny naszego zaufania?

wymiana-waluty

Współpraca z bankami

Pierwszą rzeczą, która może nam dużo powiedzieć o wiarygodności kantoru internetowego, jest liczba banków, z którymi współpracuje. To podstawa funkcjonowania takiej instytucji – bez sprzężenia z systemami bankowymi nie jest możliwe dokonanie wymiany waluty i przelania ich na konto bankowe. Najlepsze banki bardzo skutecznie weryfikują, czy dany kantor jest firmą wiarygodną i uczciwą.

Systemy zabezpieczeń

Dane naszych transakcji z e-kantorem powinny być odpowiednio zabezpieczone.

W tym celu najlepsze firmy z tej branży stosują technologie stosowane w bankowości elektronicznej, m.in. weryfikacji tożsamości użytkownika oraz szyfrowania danych za pomocą certyfikatu Extended Validation SSL – wyjaśnia specjalista kantoru Cent z Wrocławia – Często stosuje się również dodatkowe zabezpieczenia, np. potwierdzenia wysyłane za pośrednictwem SMS.

Pozycja kantoru na rynku

Zanim zdecydujemy się na wymianę pieniędzy w e-kantorze, postarajmy się dowiedzieć nieco więcej o jego funkcjonowaniu oraz pozycji na rynku. Na co zwrócić uwagę? W pierwszej kolejności zajrzyjmy do internetowych rankingów i sprawdźmy, czy kantor jest w nich notowany. Potem sprawdźmy, czy kantor ma certyfikaty, czy prowadzi komunikację medialną z użytkownikami. Warto również sprawdzić, czy kantor ma biuro obsługi klienta i jak wygląda jego dostępność, a także sytuację prawną i finansową instytucji – informacje takie jak numery KRS, REGON, NIP, zgromadzony kapitał zakładowy, wartość obrotów czy staż na rynku powinny być dostępne na stronie internetowej kantoru w widocznym miejscu.

Opinie innych klientów

Zanim skorzystamy z usług danego e-kantoru, warto zwrócić uwagę na to, jakimi opiniami cieszy się on wśród swoich dotychczasowych klientów. Możemy polegać na zdaniu naszych znajomych, zyskamy wtedy największą pewność, że opinia jest rzetelna i uczciwa – możemy również sprawdzić, jakie zdanie mają użytkownicy portali społecznościowych, np. Facebooka, na którym w zasadzie każda firma ma swój profil. Warto jednak podejść do takich opinii z dystansem – wiele osób ma tendencję do skrajności i wystawiają najniższe noty za nawet mało znaczące uchybienia.

śr. ocena 5 / głosów 4