Bezobsługowe ogrzewanie domu. Zalety rozwiązania

Technika grzewcza coraz bardziej dostosowuje się do oczekiwań użytkowników, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i użytkowym. Nowoczesne kotły CO klasy 5. zaskakują nie tylko swoją wysoką efektywnością energetyczną, ale też łatwą i wygodną obsługą. Eksploatacja tego typu urządzeń jest na tyle prosta, że zyskały one nawet miano “bezobsługowych”. Czy tak jest w rzeczywistości?

Kocioł bezobsługowy, czyli jaki?

Zanim przejdziemy do omówienia korzyści płynących z użytkowania bezobsługowego ogrzewania w domu, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się samej budowie i działaniu tego typu urządzeń. Mowa tu o nowoczesnych kotłach na biomasę, czego przykładem mogą być produkowane przez firmę Budmet Nocoń kotły na pellet z serii Forest. Tego typu urządzenia zaliczające się do klasy 5 PNEN:303-5:2012 muszą spełniać restrykcyjne wymagania wynikające z unijnych dyrektyw i państwowych przepisów dotyczących ich sprawności energetycznej, która powinna wynosić ponad 90%. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemu automatyki, który nie tylko podnosi efektywność ogrzewania, ale usprawnia także jego obsługę. “Mózgiem” takiego kotła jest zaawansowany sterownik, który kontroluje parametry urządzenia i steruje pracą poszczególnych jego podzespołów, w tym podajnika, palnika oraz wentylatorów. W rezultacie niemal wszystkie zadania realizowane przez kocioł, poczynając od  dozowania paliwa, poprzez regulowanie temperatury spalania, aż po wygaszenie płomienia i usunięcie popiołu, odbywają się bez udziału użytkownika.

Dlaczego bezobsługowe ogrzewanie się opłaca?

Niewątpliwie najważniejszą korzyścią płynącą z użytkowania bezobsługowego kotła CO jest wygoda i oszczędność czasu. Jako już wspomniano, do zadań użytkownika należy bowiem jedynie uzupełnianie biomasy w zasobniku, a także przeprowadzanie wymaganych przez producenta przeglądów technicznych. Warto jednak pamiętać, że komfort obsługi to nie jedyna zaleta nowoczesnych urządzeń grzewczych. Automatyczna regulacja parametrów pracy kotła gwarantuje bezpieczeństwo procesu spalania, nad którym możemy czuwać także za pomocą modułu internetowego. Dzięki systemowi sterowania można też wprowadzać różne ustawienia zgodnie ze swoimi preferencjami co do temperatury i pory grzania, tym samym generując oszczędności dla domowego budżetu. Kotły z opcją automatycznego czyszczenia nie tylko “wyręczają” użytkownika w pracy, ale pozwalają też zachować wysoką sprawność urządzenia, co również przekłada się na mniejsze rachunki za ogrzewanie. Podsumowując, bezobsługowy kocioł CO to korzystna inwestycja na lata.

śr. ocena 0 / głosów 0