Bez wizy do USA – jakie formalności należy wypełnić przed wycieczką do USA?

Po wielu latach oczekiwania nasz kraj w 2019 roku dołączył do grona państw uczestniczących w amerykańskim ruchu bezwizowym. Co to oznacza w praktyce? Przed wyjazdem na wycieczkę do USA czy odwiedzając tam bliskich, nie trzeba już dopełniać skomplikowanych i kosztownych formalności związanych z uzyskaniem wizy. Czy to oznacza, że wyjazdy do Stanów Zjednoczonych nie są objęte żadnymi ograniczeniami? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

wizy do USA

Rejestracja w ESTA zamiast wiz

Obowiązek ubiegania się o wizy dla mieszkańców naszego kraju podróżujących do USA został zniesiony 11 listopada 2019 roku. Tym samym Polska dołączyła do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego (Visa Waiver Program (VWP). Polacy, którzy wybierają się do Stanów Zjednoczonych na okres nie dłuższy niż 90 dni na wycieczkę lub w celach biznesowych, nie potrzebują już wizy. W takich przypadkach wystarczy rejestracja w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization [ESTA]). Warto zarejestrować się w nim (esta.cbp.dhs.gov) najpóźniej 72 godziny przed podróżą. Na odpowiedź z ESTA czeka się zwykle maksimum dwie doby. Koszt tej procedury wynosi 14 dolarów, okres ważności uzyskanego pozwolenia wynosi 2 lata, niezależnie od liczby odbywanych w tym czasie podroży za ocean. Czy wszyscy ubiegający się o takie pozwolenie mogą liczyć na pozytywną odpowiedź? Nie, problem ze zgodą na wjazd na teren USA mogą mieć osoby, które w przeszłości uzyskały odpowiedź odmowną na wniosek o uzyskanie wizy, złamały amerykańskie prawo imigracyjne lub mają wyrok sądowy. Na negatywną odpowiedź z ESTA powinni być przygotowani również ci nasi rodacy, którzy po 1 marca 2011 roku odwiedzili takie państwa jak: Korea Północna, Iran, Irak, Libię, Somalia, Sudan, Syria, Jemen. W przypadku nieuzyskania pozwolenia drogą elektroniczną należy udać się do ambasady lub konsulatu USA.

A co z paszportem?

Do legalnego wyjazdu do USA niezbędne jest również posiadanie paszportu biometrycznego, ważnego przynajmniej przez 90 dni – czyli przez maksymalny okres pobytu tam w ramach ruchu bezwizowego. Poza paszportem wymagany jest też bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż po opuszczeniu Stanów Zjednoczonych.

Czy można legalnie pracować w USA bez wizy?

Nie, warto podkreślić, że ruch bezwizowy, do którego dołączył nasz kraj, dotyczy tylko wycieczek turystycznych do USA oraz podróży w celach biznesowych. Na pewno otwierają się teraz nowe możliwości dla Polaków, które chcą zwiedzać ojczyznę Waszyngtona i całą Amerykę Północną.  Ruch bezwizowy zdecydowanie ułatwi takie podróże za ocean, w związku z ograniczeniem wymaganych formalności nie będą one musiały już być planowane z dużym wyprzedzeniem. Nie zapominajmy też o tym, że podróż bezwizowa jest mniej obciążająca dla portfela: za wizę turystyczną lub biznesową trzeba było zapłacić aż 160 dolarów. Dlatego, jak mówi nasz rozmówca z biura podróży Łachmański Travel: teraz wycieczki do USA, w tym wyjazdy tematyczne i firmowe, staną się bardziej przystępne dla Polaków również pod względem finansowym. A korzyści związane z większym ruchem turystycznym odczują z pewnością też sami Amerykanie.

śr. ocena 5 / głosów 1