Atrakcje turystyczne w Kluszkowcach i okolicach

Poszukujesz miejsca spokojnego, ale znajdującego się równocześnie w pobliżu ciekawych atrakcji turystycznych? Z pewnością spodoba ci malownicza wieś Kluszkowce. Otoczona Pieninami i Gorcami stanowi świetną bazę wypadową na górskie wędrówki. W okolicy znajdziesz także interesujące zabytki i wiele innych form spędzania wolnego czasu. Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje turystyczne Kluszkowiec i okolic.

Kluszkowce położone są w województwie małopolskim, gminie Czorsztyn, w dolinie potoku Kluszowianka. Od wschodu nad wsią wznosi się góra Wdżar, nazywana wygasłym wulkanem. Rozpościera się z niej piękny widok na pobliskie Jezioro Czorsztyńskie, Kotlinę Nowotarską i aż cztery parki narodowe: Gorczański, Pieniński, Babiogórski i Tatrzański.

Góra Wdżar – raj dla miłośników sportu

Stoki tego liczącego 767 m n.p.m. szczytu świetnie nadają się do uprawiania wspinaczki, paralotniarstwa i jazdy na rowerze. Z kolei zimą Wdżar zamienia się w raj dla miłośników białego szaleństwa. Zlokalizowany tam ośrodek narciarski Czorsztyn-ski oferuje 8 różnych tras, obsługiwanych przez 6 wyciągów. Osobną trasę utworzono dla miłośników nart biegowych. Przez cały rok na górze Wdżar można także przejechać się wyciągiem krzesełkowym oraz kolejką górską Alpine Coaster o długości 1 km i rozwijającej prędkość 40 km/h.

Górskie wędrówki

Z Kluszkowiec warto wyruszyć w Gorce i Pieniny, których granicę stanowi Przełęcz Snozka. Jedna z najpopularniejszych tras rozpoczyna się u stóp góry Wdżar. Wiedzie niebieskim szlakiem na szczyt Lubania, gdzie czeka wieża widokowa. Rozpościera się stamtąd piękna panorama Tatr.

Jezioro Czorsztyńskie

Rano możesz zdobywać górskie szczyty, a po południu zrelaksować się nad Jeziorem Czorsztyńskim. Kolejną atrakcją turystyczną w Kluszkowcach jest plaża oraz zlokalizowane przy niej wypożyczalnia sprzętu wodnego i boisko do piłki siatkowej. W pobliżu znajduje się także szkoła windsurfingu.

Zamek w Czorsztynie

Kilka kilometrów dalej, również nad Jeziorem Czorsztyńskim, wznoszą się ruiny XIV-wiecznego, gotyckiego zamku. Pełnił on funkcję warowni granicznej, mającej powstrzymać kolonizację węgierską. Zamek w Czorsztynie można zwiedzać indywidualnie przez cały rok.  Rozpościera się z niego piękny widok na Gorce, Tatry, Spisz i Pieniny.

Niedzica – zamek i elektrownia wodna 

Niewątpliwą atrakcją turystyczną, usytuowaną z kolei po drugiej stronie jeziora, jest Zamek Dunajec. Tę budowlę również wzniesiono w XIV wieku, ale na granicy Węgier. Warto zwiedzić zamek z przewodnikiem, który z pewnością opowie legendę o Białej Damie.

Podczas pobytu w Niedzicy błędem byłoby pominięcie elektrowni wodnej i zapory. Ten obiekt również możesz zobaczyć z przewodnikiem. Koniecznie wejdź na koronę zapory, by podziwiać w pełnej krasie Zamek Dunajec i Jezioro Czorsztyńskie.

Spływ przełomem Dunajca

W Sromowcach Wyżnych lub Sromowcach Niżnych znajdziesz przystanie, gdzie możesz wsiąść na drewnianą tratwę. Flisacy zabiorą cię w rejs rwącym nurtem Dunajca. Trasa wiedzie przez malownicze zakątki Pienińskiego Parku Narodowego. W zależności od przystani docelowej (Szczawnica lub Krościenko) rejs trwa ok. 2-3 godzin.

Jeśli zastanawiasz się, czy urlop spędzić w górach, czy nad wodą, Kluszkowce są na to pytanie idealną odpowiedzią. Przenocować możesz na przykład w hotelu Pod Wulkanem, położonym u stóp Wdżaru. To miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku. W okolicach Kluszkowiec wypoczniesz zarówno aktywnie, jak i pasywnie. Dzięki bogactwu atrakcji turystycznych i kulturowych naprawdę nie sposób się tam nudzić.

śr. ocena 5 / głosów 3