Aparaty powietrzne – przegląd dostępnych rozwiązań

Aparaty powietrzne wchodzą w skład sprzętu ochrony układu oddechowego – OUO. Znajdują się one na wyposażeniu technicznym każdej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Wykorzystywane są również między innymi przez żołnierzy oraz górników. Sprzęt OUO umożliwia bezpieczną pracę, a w sytuacjach zagrożenia ratuje życie. Jakie aparaty są obecnie dostępne na rynku? Które z nich są godne polecenia?

Sprzęt ochrony układu oddechowego 

Sprzęt ochrony układu oddechowego, czyli w skrócie OUO, wcześniej nazywany był sprzętem ochrony dróg oddechowych, czyli w skrócie ODO. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Sprzęt OUO zasadniczo dzielimy na filtrujący oraz izolujący. Pośród sprzętu izolującego zaś wyróżnić możemy między innymi aparaty powietrzne w obiegu otwartym – takie jak na przykład aparaty nadciśnieniowe, których używają strażacy oraz aparaty oddechowe w obiegu zamkniętym – takie jak na przykład aparat ucieczkowy, który jest szeroko stosowany w górnictwie podziemnym.

Aparaty powietrzne izolujące nadciśnieniowe – budowa 

Jak już wspominaliśmy wyżej, aparaty powietrzne nadciśnieniowe są powszechnie stosowane przez pracujących w jednostkach ratowniczo-gaśniczych strażaków. Taki aparat zazwyczaj składa się z:

  • noszaka, czyli elementu ze specjalnie wyprofilowanego tworzywa, do którego mocowane są pasy szelkowe oraz pas biodrowy,
  • reduktora I-go stopnia,
  • automatu oddechowego (reduktor II-go stopnia),
  • butli z powietrzem, która najczęściej jest wykonana ze stali lub kompozytu, a jej pojemność wodna wynosi 6 litrów lub 6,8 litra, ciśnienie zaś 300 atmosfer/bar (co w przeliczeniu daje ok 1800 -2040 litrów powietrza),
  • manometru, czyli ciśnieniomierza, wskazującego wysokość ciśnienia w butli,
  • sygnalizatora akustycznego, który jest montowany w celu informowania o kończącym się w butli powietrzu (uruchamia się przy 55 atmosferach),
  • maski twarzowej, składającej się z szyby panoramicznej, części twarzowej, nagłowia oraz zaworków, które zapobiegają parowaniu.

Jakie aparaty powietrzne nadciśnieniowe wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są różne marki aparatów powietrznych. Jednakże od lat największym zaufaniem cieszą się aparaty powietrzne nadciśnieniowe marki Fenzy, a zaraz po nich aparaty marek Auer oraz Drager i Faser.

O to, dlaczego aparaty Fenzy są godne zauafnia, zapytaliśmy eksperta, naszego rozmówcę z firmy AGPOL w Toruniu, która oferuje kupno oraz serwis sprzętu ochrony dróg oddechowych:

Marka Fenzy należy do światowego producenta Honeywell, którego produkty są wiodące na rynku środków ochrony indywidualnej – ŚOI. Honeywell oferuje szeroką gamę produktów o wysokiej jakości, które służą ochronie osobistej. Można powiedzieć, że producent ten zabezpiecza narażonych na niebezpieczne warunki pracy ludzi od stóp do głów. Wieloletnie doświadczenie oraz szeroki wachlarz produktów w połączeniu z wysoką jakością wykorzystywanych do produkcji materiałów oraz dobry stosunek jakości do ceny sprawia, że aparaty firmowane znakiem marki Fenzy są zdecydowanie godne polecenia.

W przypadku produktów, jakimi są aparaty powietrze nie można pozwolić sobie na pomyłkę przy ich wyborze. Od nich i ich jakości zależy bowiem zdrowie oraz życie strażaków, górników i innych osób, które każdego dnia pracują w warunkach niebezpiecznych. Tutaj również nie ma miejsca na eksperymenty. Dlatego należy sięgać po produkty takie jak aparaty powietrzne Fenzy, które są sprawdzone i cieszą się dobrą opinią specjalistów oraz samych użytkowników.

 

śr. ocena 5 / głosów 5