Zielony dach, gdzie jeśli nie na budynku mieszkalnym?

Zielone dachy to rozwiązanie niosące ze sobą wiele korzyści. Stanowią np. świetną warstwę izolacyjną pod względem termicznym i akustycznym, pochłaniają także z powietrza dwutlenek węgla i szkodliwe pyły, w zamian produkując tlen. Nie tak łatwo ulegają uszkodzeniom podczas wichury i pięknie się prezentują. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że można je zainstalować nie tylko na budynkach mieszkalnych. Gdzie zatem jeszcze się sprawdzą?

zielony-dach

W bardzo dużym uproszczeniu przyjąć można właściwie, że zielony dach zamontować można praktycznie wszędzie tam, gdzie do czynienia mamy z niewykorzystaną w jakikolwiek inny sposób niepionową powierzchnią płaską. Wystarczy tylko uważnie rozejrzeć się po posesji, by znaleźć takie właśnie kawałki przestrzeni, idealnie nadające się do zagospodarowania w ten sposób.

Budy, kojce, śmietniki

Świetnym przykładem będzie chociażby zadaszenie śmietnika. Zielony dach nie tylko sprawi, że miejsce to będzie lepiej, mniej surowo wyglądać, ale też pochłonie ewentualne nieprzyjemne zapachy. W lecie ograniczy też po prostu ich powstawanie, nie dopuszczając do nadmiernego nagrzania się wnętrza śmietnika. Właściwości izolacyjne zielonego dachu warto też wykorzystać, by pokryć nim budę dla psa lub kojec. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz pupil zimą będzie miał w środku nieco cieplej, latem zaś znajdzie tam przyjemny chłód i wytchnienie.

Mała architektura

Do ozdobienia zielonymi dachami wyśmienicie nadają się też elementy tzw. małej architektury, czyli chociażby altany, huśtawki lub ławki z zadaszeniem. Tutaj z kolei na pierwszy plan wysunie się zdolność zielonego dachu do pochłaniania i rozpraszania hałasów z otoczenia. Pokryta nim altana czy ławka będzie stanowić oazę spokoju oraz tym przyjemniejsze miejsce do wypoczynku, że zbliży nas do natury i jej kojącego wpływu na ludzkie zdrowie psychofizyczne. Wpływ taki mieć będzie również sauna. Jeśli zaś zdecydujemy się na zbudowanie jej w formie wolnostojącej, trudno będzie wyobrazić sobie lepsze miejsce do umieszczenia na nim zielonego dachu.

Odpowiedni projekt

Warto tylko zdać sobie sprawę z tego, że aby rośliny mogły wegetować bez przeszkód, potrzebne jest specjalne podłoże, warstwa filtracyjna i drenażowa. Wszystko to razem może stanowić nie lada obciążenie dla konstrukcji obiektu, którego dach chcemy zazielenić. Problem ten na szczęście rozwiązała choćby firma Xero Flor, gdzie opracowano systemy zielonych dachów, którymi można trwale pokryć nawet bardzo lekkie (oraz strome) konstrukcje, np. karmniki.

Ogrodzenia

Standardowe, a więc nieco cięższe zielone dachy, zastosować można natomiast m.in. do pokrycia nimi ogrodzeń. Ozdobione w ten sposób mury czy gabiony będą niezwykle ciekawie się prezentować, a dzięki śliskiej i nie do końca stabilnej warstwie roślinności staną się też trudniejszą do pokonania przeszkodą dla niepożądanych gości w rodzaju włamywaczy i innych intruzów.

śr. ocena 5 / głosów 5