Jak wybrać najlepszy kamień na elewację?

Kamień naturalny jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych, jednak w charakterze elementu wykończenia ścian zewnętrznych stosowany jest od niedawna. Kamienne okładziny nadają indywidualnego charakteru budynkom i stosowane są zwykle właśnie jako element ozdobny.

 

Naturalny kamień jest bez wątpienia pięknym i trwałym surowcem, jednak jako materiał konstrukcyjny w budownictwie został pokonany przez znacznie tańszy w pozyskaniu beton. Jeśli jednak chodzi o walory estetyczne, kamień jest niepokonany, dlatego bardzo często decydujemy się na sięgnięcie po niego do wykonywania elementów dekoracyjnych budowli – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy HB-Polska.

Rodzaje kamienia elewacyjnego

W charakterze okładzin elewacyjnych wykorzystuje się różne odmiany kamienia, przy czym wybór uzależniony jest od oczekiwań właściciela domu. Obecnie najczęściej stosowane są wapienie, granity, marmury oraz tawertyny. Poszczególne odmiany kamienia różnią się kolorystyką, wzorami oraz możliwościami obróbki i trwałością.

Charakterystyki poszczególnych odmian kamienia

Wybór wapienia na okładzinę elewacyjną to najbardziej ekonomiczne z dostępnych rozwiązań. Wapienie dostępne są w jasnych kolorach, odcieniach beżowych i szarościach. Ze względu na porowatą strukturę i fakt, że są stosunkowo miękkie, sprawdzają się lepiej w miejscach mniej wyeksponowanych na czynniki atmosferyczne i zabrudzenia.

W charakterze kamienia elewacyjnego zdecydowanie lepiej sprawdzą się tawertyny o bardziej zwięzłej strukturze, przez to mniej nasiąkliwe i odporniejsze na zabrudzenia. Ich dodatkową zaletą jest szersza gama kolorystyczna; spotykane są zarówno kamienie jasne, jak i ciemniejsze, wpadające w czerwień i brąz.

Granit elewacyjny to opcja najbardziej wymagająca finansowo, ale kamień jest warty swojej ceny. Występuje w kilkuset wersjach kolorystycznych, a jego powierzchnię można poddać praktycznie dowolnej obróbce lub… pozostawić w stanie surowym. Granit posiada świetną odporność na wilgoć, mróz i ścieranie – trudno wyobrazić sobie lepszy kamień na elewację.

Jak wkomponować kamień w elewację

Okładziny kamienne zazwyczaj stosowane są tylko na niektórych elementach architektonicznych elewacji, takich jak słupy i cokoły, narożniki czy obramowania otworów okiennych. Zdarza się, że z kamienia wykonane są całe ściany frontowe budynku, jednak takie rozwiązanie wymaga bardzo dokładnego planowania i najlepiej sprawdza się w dużych, wolnostojących i stylizowanych rezydencjach.