W jaki sposób zadbać o porządek w kablach

Komputer, modem, router, głośniki, sprzęt RTV, telefony… Trudno sobie obecnie wyobrazić codzienne życie bez całej masy urządzeń, z których każde prędzej czy później – na stałe lub tylko do ładowania – musi być podpięte do jakiegoś przewodu. Plątanina ciągle rosnącej liczby kabli i kabelków to zmora wielu osób. Na szczęście istnieje kilka łatwych sposobów radzenia sobie z tym problemem.

Po pierwsze, warto na spokojnie zastanowić się, których kabli używamy praktycznie bez przerwy, a których tylko sporadycznie. Te ostatnie być może wcale nie muszą pozostawać na widoku. Przechowujmy je więc wszystkie razem w osobnej szufladzie czy pojemniku z przegródkami, najlepiej zwinięte, zabezpieczone na przykład gumką albo taśmą na rzep. Na wszelki wypadek można też rzadko stosowane przewody oznaczyć etykietami podpowiadającymi, który kabel do czego służy. Można je nabyć na przykład w sklepie internetowym Porzadekwkablach.pl. Takie oznakowanie bywa również przydatne w przypadku dużej liczby kabli znajdujących się za biurkiem czy telewizorem bądź w jakimkolwiek innym miejscu.

Grunt to nie na ziemi!

Zajmijmy się teraz kablami, których nie można schować do pudełka. Tutaj też dobrze jest dokonać podziału na przewody zasadniczo niezmieniające miejsca oraz takie, które często się przemieszczają (np. kable do ładowarek). Elementy z pierwszej grupy warto usunąć z zasięgu wzroku. Niektóre meble wyposażone są w specjalnie zaprojektowaną w tym celu listwę z tyłu. Jeśli nią nie dysponujemy, wówczas warto kable podwiesić pod blatem. Najważniejsze to nie trzymać ich na podłodze, gdzie łatwo się poplączą, a poza tym będą zbierały kurz. Sprzątanie w tych miejscach jest mocno utrudnione, grozi w dodatku przypadkowym pociągnięciem za któryś kabel i w efekcie strąceniem podłączonego doń urządzenia na ziemię.

Mniej znaczy lepiej

Zanim jednak podwiesimy przewody, warto zastanowić się, czy aby na pewno wszystkie z nich są potrzebne – być może jeden kabel obsłuży kilka urządzeń. Wygodnym rozwiązaniem będzie też rozgałęziacz USB (tzw. hub). Przypięte do niego kable różnych sprzętów można ukryć pod biurkiem, a na widoku mieć tylko jeden przewód.

Wiązki i osłony

Jednym z najskuteczniejszych sposobów utrzymania porządku w kablach jest zbieranie ich w wiązki, gdy biegną obok siebie. Eliminuje to problem splątywania się i wygląda po prostu dobrze. Zwłaszcza jeśli przewody umieścimy w specjalnych osłonach, które chronią przy okazji przed uszkodzeniami mechanicznymi i kurzem. Warto się w nie zaopatrzyć zwłaszcza wtedy, jeśli mieszkają z nami zwierzęta, które mogą wpaść na pomysł gryzienia kabli. Osłona zabezpieczy kable przed zjedzeniem, a zwierzaka przed ewentualnym porażeniem prądem.

Klipsy i organizery

Szczególnym rodzajem takich osłon są organizery przewodów, których konstrukcja umożliwia prosty montaż i demontaż kilku kabli naraz. Zarówno organizery, jak i osłony bez trudu da się przytwierdzić z tyłu biurka lub pod nim. Warto jeszcze tylko pamiętać o wykorzystaniu otworów w blacie lub przyczepianych do niego specjalnych klipsów, dzięki którym kable nie tylko nie będą w niepożądany sposób zmieniać położenia czy spadać za biurko, ale też pozostaną wygodnie w zasięgu ręki.