Rodzaje styropianowych ozdób do domu

Sztukateria to znany od wieków sposób dekorowania ścian i sufitów. Dawniej tworzone były przede wszystkim z gipsu i były mniej dostępne, dziś znajdziemy szeroki wybór tego typu dekoracji w sklepach stacjonarnych i internetowych. Zamiast cięższych, gipsowych sztukaterii, produkujemy przede wszystkim ozdoby ze styropianu. Możemy wybierać wśród bogatego wzornictwa, a dodatkową zaletą ozdób ze styropianu jest ich łatwy montaż.

Materiał na sztukaterie

We wnętrzach starych budynków wciąż możemy natknąć się na sztukaterie, które wytwarzane były z gipsu. Nie były to elementy tanie, bo wykonywane są na zamówienie klienta, według wymarzonego wzoru pasującego do reszty dekoracji wnętrz. Dziś sztukaterie sprzedawane są w przystępnych cenach, ponieważ wykonuje się je ze styropianu, inaczej polistyrenu ekspandowanego. Są lekkie i wyglądają równie naturalnie, co sztukaterie gipsowe. Można zmieniać ich kolor, malując je zwykłą farbą emulsyjną. Najchętniej dekorujemy nimi granice ścian i sufitu. Styropianowe listwy sprawiają, że krawędzie wyglądają delikatniej, a całość staje się bardziej zgrana. Sztukaterie sprawdzają się także do dekorowania sufitów. Raczej rzadko decydujemy się na sztukaterie na ścianach, ponieważ można byłoby je przypadkiem uszkodzić – mówi nam przedstawiciel sklepu internetowego Lesprit.pl – styropian jest materiałem stosunkowo miękkim, można go wgnieść i skruszyć.

Wzory i montaż

Wybór sztukaterii jest naprawdę szeroki i każdy znajdzie wśród tych elementów coś dla siebie. Ozdobne listwy i gzymsy kojarzą nam się trochę z pokojami naszych dziadków, ale w sklepach znajdziemy dziś elementy pasujące w stu procentach do nowoczesnego wzornictwa. Mogą być bardzo proste, na przykład z kilkoma wgłębieniami, albo bardziej wyszukane, ozdobione kwiatami, czy liśćmi. Listwy w bardzo prosty sposób można ze sobą połączyć, a miejsce łączenia zamaskować w taki sposób, że stanie się niemalże niewidoczne, nawet z bliska. Innym elementem dekoracyjnym są rozety, zwykle na planie koła. Stanowią ozdobę sufitu, najchętniej mocujemy je w miejscu, gdzie później znajdzie się lampa. A jak mocujemy dekoracyjną sztukaterię gipsową? Po prostu przyklejamy je do suchego, twardego podłoża specjalnym klejem do styropianu. Jego nadmiar usuwamy wilgotną gąbeczką – i mamy gotową dekorację naszego pomieszczenia.