Rishikesh w Indiach – światowa stolica jogi

Joga to jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej, który pomaga znaleźć równowagę wewnętrzną między ciałem a umysłem. Stała się popularna na całym świecie, również w Europie, w której nie wiąże się jej z religią, a duchowym oczyszczeniem poprzez aktywność fizyczną. Rishikesh, miasto określane jako światowa stolica jogi, to idealne miejsce, by wypocząć, poznać prawdziwą, hinduską medytację i skosztować tamtejszych atrakcji.

rishikesh

Joga nad Gangesem

Rishikesh znajduje się na północy Indii, u stóp majestatycznych Himalajów. Miasto przecina rzeka Ganges, na którą rozpościera się piękny widok od wschodu do zachodu słońca. Centrum Rishikesh, to jego część handlowo-komunikacyjna, a wokół rozpościerają się dzielnice określane jako “piaski mędrców” – Mini Ki Reti, Sivananda Nagar, sekcja świątyń Ram Jhula i Lakshman Juhla oraz Triveni Ghat. To miejsca, w których nie tylko możemy z podziwem przyglądać się przyrodzie i dawnej architekturze, ale przede wszystkim spróbować prawdziwej jogi. Choć joga już dawno przeniknęła do współczesnego świata zachodniego w wielu nowoczesnych odmianach, zupełnie inaczej jest poczuć przyjemność z poznania jogi klasycznej. Jest to joga z powściągnięciem umysłu, który opiera się na pięciu punktach: właściwe poznanie, błędne poznanie, fantazjowanie, sen głęboki i przypomnienia. Według hinduskiej filozofii, joga pozwala na wyzwolenie się od ziemskich pragnień, które pozbawiają nasz umysł podpór, na których mógłby się on oprzeć. Ponadto jest to ćwiczenie skupienia i kontroli oddechu.

Atrakcje Rishikesh

Według pielgrzymów, kąpiel w Gangesie to kolejny krok do oczyszczenia swojej duszy. Wizyta w Rishikesh umożliwia przyjrzenie się hinduistycznym rytuałom, które odbywają się wieczorami nad rzeką. Turyści, których bardziej jednak interesuje aktywne spędzanie czasu i zwiedzanie atrakcji miast, również znajdą w tym rejonie coś dla siebie. To doskonałe miejsce do odbywania wycieczek pieszych i trekkingowych, ale nie tylko. To także coraz popularniejsze sporty zaliczane do ekstremalnych, a więc spływy kajakowe, rafting, skoki na bungee czy kolarstwo górskie. W Indiach można znaleźć prawdziwą równowagę nie tylko między ciałem a duszą, ale także między daleką i bliską nam kulturą. Tu dawny świat jogi i medytacji łączy się z nowoczesnym światem turystyki – dowiadujemy się w biurze Kiribati Club z Poznania, które zajmuje się organizacją wyjazdów.