Organizacja urodzin dziecka z animatorem zabaw

Urodziny dziecka to ogromne przeżycie dla malucha i jego gości, ale chyba jeszcze większe dla rodziców. Wystarczy chwila nieuwagi, aby uroczystość zamieniła się w katastrofę. Nic jednak nie psuje dobrej zabawy tak jak… nuda! Zabawienie kilkunastu małych ludzi to nie lada wyzwanie i często przerasta rodziców-organizatorów. I tutaj z pomocą przychodzą animatorzy zabaw.

urodziny-dziecka

Kim jest animator zabaw?

Już etymologia słowa „animator” określa, kim jest ta osoba. „Animo” to w języku łacińskim „ożywiać”, „pobudzać”. Animator to zatem „ożywiacz atmosfery” – ktoś, kto jest inspiracją, zachęca co działania, rozbudza zainteresowanie. Rolą animatora jest zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i absorbującej, rozwijającej rozrywki, tak aby w sposób twórczy, ale zarazem swobodny spędziły czas na wspólnej zabawie. Animator powinien legitymować się stosownym wykształceniem (np. kursem, ale też studiami pedagogicznymi); naturalnie, warto, aby miał też doświadczenie w tym, co robi. Jeżeli jest taka możliwość, dobrze jest wcześniej poznać animatora, aby przekonać się, czy będziemy czuć się komfortowo, pozostawiając z nim dziecko nie tylko swoje, ale też gromadkę pociech znajomych.

Jak wyglądają urodziny z animatorem zabaw?

To, jak przebiegają urodziny z animatorem zabaw, zależy w dużej mierze od niego samego. Dobry animator ma zaplanowany przebieg urodzin i jest w stanie precyzyjnie powiedzieć, czym zajmie uwagę dzieci. Co do zasady, zabawy urodzinowe z animatorem powinny być tematyczne i fabularyzowane – przynajmniej w części. Przykładowo uroczystość może rozpoczynać się od powitania gości i przyjęcia prezentów. Robi to mały jubilat we własnej osobie. Po przywitaniu zaprasza do wspólnej zabawy. Tutaj wkracza animator zabaw. Zbiera dzieci w kręgu, tak aby być dobrze widocznym przez wszystkie maluchy. Przedstawia się im, pokazuje swój kostium i przybliża postać, jaką odgrywa, jednocześnie zdradzając temat przewodni zabaw. W zależności od tego, czy goście się znają, animator przeprowadza zabawę zapoznawczą lub przechodzi do kolejnego punktu programu. Następnie przez około dwie godziny animowane są zabawy dobrane do tematu przewodniego. Przeplatane są zabawy statyczne i dynamiczne, tak aby dzieci nie czuły ani znużenia, ani nadmiernego zmęczenia. Pomiędzy zabawami są przerwy, których liczba i trwanie uzależnione są od wieku i potrzeb dzieci. Po zabawach przychodzi czas na tort, odśpiewanie „Sto lat” oraz pełny poczęstunek. Jeżeli nie chcemy organizować urodzin w domu, warto rozważyć przeniesienie imprezy do parku rozrywki, np. Ceramilandia. Obsługa jest wówczas bardziej kompleksowa, a wachlarz rozrywek większy, co przekłada się zarówno na spokój rodziców, jak i radość dzieci.