Najpopularniejsze materiały POS

Reklamy są wszechobecne, a części z nich nawet nie dostrzegamy. Stykamy się jednak z nimi na każdym kroku. Pomagają w tym materiały POS – specjalnie projektowane, wykonane i lokowane tak, abyśmy widzieli reklamę tak często i długo, jak to możliwe. Czym są materiały POS, gdzie je widujemy i które z nich są najpopularniejsze? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o POS.

Czym są materiały POS?

Materiały POS (POSM) to z angielskiego „point of sale”, „point of sales materials” – materiały wspierające sprzedaż. Skrót ten dotyczy reklam BTL (below the line), czyli reklam, które nie są umieszczane w środkach masowego przekazu. Materiały POS są nośnikami działań kierowanych do klientów indywidualnych i detalistów.

Historia POS jest tak długa, jak historia reklamy, ta zaś sięga tak daleko, jak długo uprawiany jest handel. Pierwsze znalezione materiały wspierające sprzedaż pochodzą ze starożytności. Przyjmowała formę szyldów terakotowych lub kamiennych albo treści umieszczanych wprost na murach. Wraz z rozwojem druku wykształciły się nowe formy POSM.

Najpopularniejsze obecnie materiały POS

Dziś natykamy się na materiały wspierające sprzedaż dosłownie wszędzie. Szczególnie wyraźnie widać to w sklepach. Mijamy półki, których krawędzie oklejone są reklamami. Z niektórych wystają materiały zawieszone na elastycznym plastiku. Na witrynach pojawiają się naklejki. W aptekach umieszczone są stojaki na ulotki – zarówno stojak, jak i stanowią nośniki reklam BTL.

Materiały wspierające sprzedaż przybierają najróżniejsze formy – od zwykłego kawałka papieru po wielkogabarytowe podświetlane totemy widoczne z daleka, wskazujące kierowcom, gdzie znajduje się np. stacja benzynowa czy bar szybkiej obsługi, wykonane z wytrzymałych tworzyw sztucznych i metalu.

Jakie materiały POS są obecnie najpopularniejsze? To zależy od branży i produktu, jednak triumfy święcą wszelkiego rodzaju stojaki reklamowe. Przyciągają one wzrok kształtem, barwa i logo są informacją o promowanej marce, zaś sam stojak jest podstawą dla innych, bardziej szczegółowych materiałów, które klient może zabrać ze sobą. Tego typu artykuły wykonuje się na zamówienie według indywidualnego projektu. Zajmuje się tym np. www.noex.com.pl.