Co możemy zrobić ze skrawkami materiałów?

Nie ma chyba osoby zajmującej się szyciem, zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie, która prędzej czy później nie uzbierałaby worka ze ścinkami, skrawkami, resztkami materiałów, z którymi nie wiadomo, co począć. Do wykonania sensownego elementu garderoby kawałki są zazwyczaj zbyt małe, nie oznacza to jednak, że jedynym wyjściem jest wyrzucenie tekstyliów do pojemnika na śmieci. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów, które mogą okazać się inspirujące.

Patchwork

Jedną z pierwszych myśli, jakie przychodzą tu do głowy wielu osobom, jest stworzenie tkaniny patchworkowej. Polega to na zszyciu nawet pozornie niepasujących do siebie fragmentów, o różnych kształtach.

– Najlepiej jest zacząć od prostokątów, ale jeśli już mamy wprawę, łączyć ze sobą możemy też romby, trójkąty, a nawet bardziej zaokrąglone figury – radzi przedstawicielka zakładu produkcji dzianin Luxpol-Bis. W technice patchworkowej możemy wykonać zarówno kapę na łóżko, jak i chociażby zasłony. Jeśli zszyjemy wystarczająco dużo elementów, możliwe jest nawet wykrojenie z tego później form na oryginalną spódnicę, bluzkę czy torbę!

Plecionki

Innym sposobem na stworzenie tej ostatniej, podobnie jak serwetek czy chodników podłogowych, jest porozcinanie skrawków materiałów na pasy, a następnie splecenie ich ze sobą w sposób, w jaki powstają tkaniny: na przemian układając pasy pionowe i poprzeczne, jak wątek i osnowę. Mogą być one obrębione lub właśnie przeciwnie – celowo wystrzępione na krawędziach. Podobnie jak w przypadku patchworku, najlepszy efekt osiągniemy przy użyciu tkanin i dzianin skomponowanych ze sobą kolorystycznie. Wykonane tymi technikami dekoracyjne elementy wystroju sprawdzą się zarówno w rustykalnych aranżacjach, jak i ożywią tudzież ocieplą bardziej surowe, minimalistyczne wnętrza.

Praktyczne drobiazgi

Obie metody mogą posłużyć też do zrobienia ściereczek i łapek kuchennych. Skrawkami materiałów o naprawdę niewielkich rozmiarach możemy z kolei ozdobić ramkę na zdjęcia lub zrobić z nich na przykład oryginalny abażur, wykorzystując stary stelaż albo kupując nowy w sklepie z artykułami dla majsterkowiczów. Ścinki tkanin i dzianin świetnie nadają się też do fabrykowania biżuterii w stylu hippie i boho. Broszka, bransoletka lub naszyjnik, ale też opaska do włosów stworzone w ten sposób będą stanowić niebanalny dodatek, nadając wyjątkowy charakter całej stylizacji.

Do przytulania

Innym pomysłem na wykorzystanie resztek materiałów jest wykonanie miękkich poduszek i przytulanek. Można tak wykonać warstwę zewnętrzną, jak również użyć ścinków do wypchania całości. Jeśli dysponujemy naprawdę sporym ich worem, to przy zastosowaniu techniki plecenia i patchworku będziemy w stanie stworzyć nawet ogromną wygodną poduchę do siedzenia.