Jak kreatywnie wykorzystać zużyte butelki plastikowe?

W Polsce wyrzucanych jest około kilkadziesiąt tysięcy ton butelek plastikowych rocznie. Niestety, zajmują one bardzo dużo miejsca, a na rozkład jedna butelka potrzebuje 500 lat. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, kupując kolejną zgrzewkę butelek z wodą, opróżniając i wyrzucając do kosza. Jeszcze rzadziej myślimy, jak można kreatywnie wykorzystać zużyte butelki plastikowe i nadać im nowe życie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tego rodzaju działaniom. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego należy przeprowadzać recykling butelek plastikowych?

Butelki plastikowe wytwarzane są z tworzyw sztucznych (polietylenu, polipropylenu czy politereftalanu etylenu), a te z kolei z polimerów syntetycznych, które uzyskuje się głównie z ropy naftowej. Tego rodzaju butelki skutecznie zastąpiły butelki szklane, ponieważ są zdecydowanie lżejsze, ale są również poważnym zagrożeniem dla środowiska. Z tego względu bardzo istotne jest, aby były one poddawane powtórnemu przetworzeniu, znanemu jako recykling PET.

Wykorzystując swoją wyobraźnię, możemy znaleźć dla każdej zużytej butelki plastikowej mnóstwo różnych rozwiązań, dzięki którym nie będzie konieczne umieszczanie ich na wysypisku śmieci, co ma bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Kilka sposobów na kreatywne wykorzystanie zużytych butelek plastikowych

Plastikową butelkę można w bardzo łatwy sposób przerobić na pojemnik biurowy służący do przechowywania długopisów, ołówków, markerów itp. Wystarczy przeciąć ją na wybranej wysokości, uważając przy tym, aby krawędzie pojemnika były gładkie. Tego typu kształt butelki znakomicie nadaje się również jako doniczka do kwiatów domowych. Obcinając butelkę wszerz na dwóch wysokościach możemy uzyskać pojemnik z wodą na pędzelki. Górna część z szyjką powinna być trochę większa niż dolna (środkową usuwamy), aby dało się bez problemu nałożyć jedną na drugą.

Nie jeden amator siłowni domowej zapewne wie, do czego może posłużyć butelka plastikowa. Napełniając ją wodą zastępuje nam hantle. Ważne, aby była poręczna. Wybór pojemności także mamy dość duży – od małych półlitrowych butelek do 5-litrowych baniaków, które można wykorzystać np. jako ketle. Tego typu duża i obszerna butelka ma zastosowanie także jako karmnik dla ptaków. Wystarczy wyciąć na jej boku mały otwór, umieścić w niej pożywienie i zainstalować na drzewie lub ogrodzie za pomocą plastikowej rączki, która jest częścią nakrętki.

Osoby bardziej zaangażowane w projekty DIY są w stanie z butelek plastikowych stworzyć np. żyrandole, elewację domu, a nawet łódki. Kreatywności nie można odmówić również Brytyjczykowi Richardowi Sowa, który u wybrzeża Mujeres Bay w Meksyku zbudował dom na wyspie zrobionej z ponad 150 tysięcy plastikowych butelek – zauważa ekspert z firmy ELANA PET Sp. z o.o., która specjalizuje się w produkcji konstrukcji stalowych, ale przy okazji oferuje recykling PET na terenie całej Polski.