Z jakich materiałów mogą być wykonywane ławki miejskie

Ławki miejskie stanowią ważny dla okolicznych mieszkańców element małej architektury. Pozwalają przystanąć w biegu i cieszyć się urokami co ładniejszych zakątków miasta. Szczególnie przydatne są na placach zabaw, skwerach i w parkach. Aby jednak ławka miejska posłużyła społeczności przez lata, musi być wykonana z odpowiednich materiałów. Z czego robi się ławki miejskie?

Charakterystyka ławek miejskich

Ławki miejskie pozostają najczęściej nieosłonięte. Zazwyczaj są narażone na wszystkie możliwe czynniki atmosferyczne: deszcz, śnieg, gorąco i promieniowanie słoneczne, przemarzanie, zagrożenia biologiczne, zanieczyszczenia spowodowane ingerencją ludzi, a wreszcie zwykły wandalizm. Mało która ławka znajduje się pod zadaszeniem, które przynajmniej trochę ochroniłoby ją przed niepogodą. Mimo tego ławki miejskie dzielnie opierają się upływowi czasu. Jak to możliwe? Zapytaliśmy o to przedstawiciela firmy Eko-Asklepios, która specjalizuje się w małej architekturze miejskiej.

Kluczem do trwałości ławki miejskiej jest dobór materiałów – wyjaśnia ekspert. – Obecnie mamy do wyboru dość szeroką gamę. Znajdują się w niej zarówno materiały pochodzenia naturalnego, jak i tworzywa sztuczne. Na to, jak długo ławka posłuży, ma wpływ także jej kształt – delikatna konstrukcja nie sprzyja wytrzymałości.

Materiały do wykonywania ławek miejskich

Materiały do wyrobu ławek miejskich dobiera się do możliwości finansowych, warunków panujących w danym miejscu czy też stylu, w jakim chcemy utrzymać lokalną małą architekturę.  Ławki miejskie wykonuje się z następujących materiałów:

  • betonu,
  • stali nierdzewnej,
  • drewna,
  • żeliwa,

Należy zauważyć, że mało która ławka jest zrobiona z jednego tylko materiału. Najczęściej projekt przewiduje przynajmniej dwa z wyżej wymienionych surowców i tworzyw. Przykładem mogą być często spotykane w parkach ławki o żeliwnym stelażu i drewnianych siedzeniu oraz oparciu albo ławki o betonowych solidnych podstawach w kształcie sześcianu i siedzisku z drewna. Są jednak wyjątki, np. ławki miejskie ze stali nierdzewnej, które są wykonane z tego surowca od początku do końca.

Każdy z tych materiałów ma nieco inne właściwości, tworzy inny klimat i wpisuje się w inny styl, dlatego nie należy wybierać ławek losowo. Te wykonane z drewna idealnie sprawdzą się w parku, bo nie zaburzą jego naturalnego charakteru. Drewniane meble kojarzą się z przytulnością i komfortem, a park to doskonałe miejsce do choćby krótkiego wypoczynku. Ławki z drewna dodatkowo to zaakcentują.

Z kolei w pobliżu fontanny lepiej zrezygnować z drewna czy betonu, a postawić na materiały odporne na stałe działanie wody. Może to być kompozyt albo stal nierdzewna – oba te tworzywa oprą się zarówno wodzie, jak i zagrożeniom ze strony grzybów i bakterii zasiedlających okolice miejskich instalacji wodnych.