Jak meblowało się mieszkanie w czasach PRL?

Okres PRL był wyjątkowym czasem w Polsce, zarówno pod względem życia, jak i domowych aranżacji. Mało kto wierzy, że w tamtym okresie praktycznie każde wnętrze domu wyglądało tak samo. Wiązało się to przede wszystkim z faktem, że w kraju brakowało wielu towarów. Jeżeli w sklepie pojawiał się jakiś produkt, to momentalnie znikał z półek. Obecnie coraz częściej można zauważyć inspiracje PRL-em i powrót do dawnych lat.

meble prl fotele sklep

Na czym polegał klimat dawnego PRLu?

Urządzenie mieszkania w PRLu stanowiło bardzo duże wyzwanie, nie tylko ze względu na mocno ograniczony dostęp do jakichkolwiek wygód, czy mebli. Dodatkowym wyzwaniem był fakt, że mieszkania charakteryzował wówczas bardzo mały metraż, co nie ułatwiało zadania. Trudno jednak było wyobrazić sobie typowe, domowe wnętrze bez charakterystycznych dla tego okresu elementów:

  • meblościanki,
  • półko-tapczanu,
  • fotela Chierowskiego model 366,
  • stolika, gazeto wnika i lampy w jednym,
  • kwietnika, który w razie potrzeby mógł pełnić funkcję stolika.

Meble w PRLowskim mieszkaniu — jakie meble znajdowały się w każdym domu?

Wnętrze mieszkania w PRLu ciężko jest sobie wyobrazić bez niezwykle popularnego rozwiązania, jakim były meblościanki. Był to zlepek kilku mebli, na który składał się rozbudowany system półek, szuflad oraz szafek. Tego typu wyposażenie w mieszkaniu, o niewielkim rozmiarze było wybawieniem ze względu na fakt, że mogło pomieścić wiele różnych przedmiotów, a w razie potrzeby także ubrań

— zauważa specjalista z firmy Meblostan.

Meblościanki wykonywane były z materiałów drewnopodobnych lub pokrywane okleinami na wzór prawdziwego drewna, które dodatkowo często polerowane były na wysoki połysk. W czasach PRLu uważane one były za podstawowe wyposażenie każdego mieszkania — niezależnie od jego metrażu.

Fotel Chierowskiego, koniecznie model 366, to swego rodzaju luksus w czasach PRLu. Był to najpopularniejszy element wystroju mieszkań, który idealnie wpasowywał się we wnętrze ciasnych i nieustawnych mieszkań. Warto jednak zauważyć, że sama konstrukcja tego fotela jest ponadczasowa. Składa się z siedziska, które zostało zintegrowane z oparciem oraz krzyżujących się nóg. Elementem dodającym dostojności były podłokietniki o owalnym kształcie. Mebel ten również w dzisiejszych czasach znajduje zastosowanie. Jego minimalistyczny design idealnie wpasowuje się np. w styl skandynawski.

Funkcjonalne wyposażenie z PRLu

W czasach PRLu telewizor w domu był wyjątkiem, a głównym źródłem informacji były gazety. Zrodziło to zapotrzebowanie na zaprojektowanie rozwiązania, które idealnie sprawdzi się do wygodnego przeglądania codziennej prasy. Lekka konstrukcja ze sklejki, do której przymocowana była lampa z abażurem, zapewniała odpowiednie warunki do czytania. W dolnej części znajdował się gazetnik, wykonywany najczęściej z taniej plecionki igielitowej. Rozwiązanie łączyło w sobie trzy funkcjonalne meble — stolik, lampę oraz gazetownik.

Okres PRL nie należał do najłatwiejszych. Społeczeństwo miało wiele problemów, a wygodne zaaranżowanie wnętrza było niewątpliwie jednym z nich. Wszystkie mieszkania wyglądały identycznie, jednak na tyle pozostały w pamięci, że do dzisiaj są inspiracją dla wielu projektantów.

śr. ocena 5 / głosów 3