Jak dobierać kable światłowodowe?

Kable światłowodowe są podstawą we wszystkich sieciach optycznych, tak lokalnych, jak i magistralnych oraz ogólnokrajowych. W związku z tym, każdy z tego typu kabli powinien być dobrany odpowiednio względem konkretnej instalacji. To od nich w dużej mierze zależy rodzaj i typ zakończenia. Radzimy, na co należy zwracać uwagę podczas dobierania kabli światłowodowych.

Co jest najważniejsze przy wybieraniu kabli światłowodowych?

Jak tłumaczą specjaliści ze sklepu internetowego WISP.PL, przy wybieraniu kabla światłowodowego trzeba przede wszystkim uwzględnić urządzenia transmisji danych (mogą być one jednomodowe lub wielomodowe). Ponadto, istotne jest określenie jakimi złączami powinien być zakończony dany kabel. Wybierać można spośród kilku rodzajów, a mianowicie:

  • SC,
  • FC,

Warto wiedzieć, że poszczególne rodzaje złączy mogą występować w wersjach UPC (ferrula prosta) albo APC (ferrula ścięta pod kątem ok. 8 stopni). Rodzaj złącza jest bardzo istotny, gdyż często typ zakończenia włókien determinuje dobór złączy dla konkretnego urządzenia.

Co więcej, wybierając kabel światłowodowy trzeba także uwzględnić warunki atmosferyczne i środowiskowe, w których będzie on stosowany. Np. w połączeniach zewnętrznych w kanalizacji wtórnej lepiej sprawdzają się kable uniwersalne, podczas gdy w połączeniach punkt-punkt, lepsze będą kable dystrybucyjne, a w połączeniach między kondygnacjami, stawia się na kable łatwego dostępu.

Jak oznacza się kable światłowodowe?

Kable światłowodowe muszą być opisane w odpowiedni sposób. Aktualnie stosuje się trzy systemy kodowania oznaczeń tych kabli, przez co niektórzy mogą odnaleźć trudność w wyborze tych właściwych. W Polsce najczęściej wykorzystuje się oznaczenie europejskie (dla kabli produkowanych w Europie), jednak istnieje też rzadziej już spotykany system polski oraz system dalekowschodni (obowiązuje producentów z Chin i Indii).

Konstrukcję kabla na podstawie kodu rozpoznają głównie diagności sieci optotelekomunikacyjnych. Czynność ta jest niezbędna, chociażby podczas sporządzania dokumentacji technicznej oraz w trakcie projektowania sieci. Oznaczenia kabli umożliwiają im określanie takich danych, jak np. typ konstrukcji kabla, rodzaj uszczelnienia, rodzaje materiałów poszyć zewnętrznych, parametry wytrzymałościowe oraz rodzaj i ilość włókien.

Sam kod kabli światłowodowych składa się z liter i cyfr (jest naniesiony przez producenta). Poza tym, na powłoce zewnętrznej tego typu kabli znajduje się nadruk, który informuje o ich długości od początku odcinka oraz o jego producencie.

śr. ocena 5 / głosów 4