Dlaczego warto zdecydować się na zielony dach?

W obliczu postępującej urbanizacji, gdzie zwarta zabudowa wykracza poza centra dużych miast, coraz trudniej utrzymać równowagę pomiędzy obszarami zabudowanymi a terenami zielonymi. Cierpi na tym klimat, zdrowie i samopoczucie człowieka, a także estetyka miast. Sposobem na zwiększenie liczby obszarów czynnych biologicznie w miastach są zielone dachy.

Ekologia i zrównoważony rozwój

Najważniejszą zaletą i rolą systemów dachów zielonych jest tworzenie zrównoważonych obszarów pod względem ekologii. Dzięki tej technologii nawet na terenach o bardzo gęstej zabudowie można odzyskać biologicznie czynne powierzchnie. Dlaczego jest to tak ważne?

  • Łagodzenie klimatu. Mury i dachy w w zwartej zabudowie miejskiej akumulują ciepło i przyczyniają się do zwiększenia temperatury powietrza, a także jego nadmiernego wysuszania, nie wspominając już o spalinach i innych substancjach zanieczyszczających atmosferę na terenach zurbanizowanych. Zielone dachy odbijają promienie słońca i ograniczają nagrzewanie powierzchni budynków.
  • Lepsza gospodarka wodami. Zielone dachy znakomicie magazynują wodę zapobiegając spływaniu deszczówki z dachu. Umożliwia to odparowanie większej ilości wód opadowych, co podnosi poziom wilgotności powietrza i nie obciążą systemów kanalizacji deszczowej. Dzięki temu powietrze jest lepiej natlenione.
  • Dobra jakość powietrza. Chłodniejsze i wilgotne powietrze stwarza lepszy klimat dla człowieka, a do tego dochodzi jeszcze efektywne oczyszczanie go z toksyn i zanieczyszczeń. Zielone dachy redukują poziom dwutlenku węgla w powietrzu, a do tego pochłaniają szkodliwe substancje, takie jak groźne dla zdrowia ludzi gazy i pyły.
  • Poprawa akustyki. Zielone dachy stanowią znakomitą barierę akustyczną, przyczyniając się do ograniczenia hałasów ulicznych.

Estetyka i funkcjonalność

Warto jednak zaznaczyć, że dachy zielone to nie tylko wsparcie dla środowiska, ale także istotne walory estetyczne i praktyczne.

Opowiada o nich specjalista z firmy produkującej zielone dachy i trawę rolowaną Xero Flor: Zielone dachy to również ozdoba terenów miejskich. Zieleń łagodzi surowe otoczenie betonu i stali, a różnokolorowe trawy, zioła, byliny i rozchodniki, które dominują na zielonych dachach ekstensywnych, dodają uroku połaciom dachowym. Ta technologia zielonych dachów to również wygoda: sucholubne rośliny odporne są na niekorzystna warunki atmosferyczne, są przeważnie samowystarczalne i nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji ani większych nakładów pracy. Jest to również rozwiązanie oszczędne pod względem finansów, ponieważ zielony dach ekstensywny można założyć niewielkim nakładem środków w niemal każdych warunkach, nawet na dachach skośnych. Taka powierzchnia znakomicie też izoluje dach i chroni go przed szkodliwymi czynnikami, np. uszkodzeniom przez ptaki czy porywy wiatru. Podsumowując, systemy zielonych dachów to warta rozważenia inwestycja.