Zalety oświetlenia LED. Oszczędności i nie tylko

Oświetlenie posesji prywatnych oraz komercyjnych stanowi spory wydatek i pochłania znaczną część budżetu danego obiektu. Kosztowne mogą okazać się nie tylko same źródła światła i niezbędny do ich prawidłowego działania osprzęt. Największy wydatek stanowi zwykle sama eksploatacja, co znajduje wyraz w rachunkach za energię elektryczną. Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie oświetlenia LED.

Najczęściej wymienianą przez użytkowników zaletą oświetlenia LED jest oszczędność – przyznaje nasz rozmówca z hurtowni elektrycznej ART-ELEKTRO.

I choć faktycznie jest to korzyść najłatwiej dostrzegalna, warto wspomnieć również o innych właściwościach diod elektroluminescencyjnych, które zachęcają do sięgnięcia właśnie po nie.

Dlaczego oświetlenie LED jest oszczędne?

Mówiąc o oszczędnościach wynikających ze stosowania oświetlenia LED, warto zastanowić się, skąd dokładnie się one biorą.

Diody LED wykazują dużo większą skuteczność w porównaniu do zwykłych żarówek żarowych. Oznacza to, że znacznie większa część energii elektrycznej, którą pobiera dioda, jest faktycznie zamieniana na światło. W tradycyjnych żarówkach bardzo dużo energii elektrycznej konwertuje w cieplną, co oznacza oczywistą stratę.

Kolejną istotną z punktu widzenia ekonomii cechą diod LED jest ich żywotność, która może dochodzić do nawet 100 tys. godzin. W tym punkcie warto też zauważyć, że diody LED nie wypalają się nagle, jak żarówki żarowe. Dioda LED wygasa powoli, dając użytkownikom sygnał, że czas przygotować się na wymianę źródła światła.

Inne zalety oświetlenia LED

Jak wspomnieliśmy we wstępie, oszczędność oświetlenia LED nie jest jego jedyną zaletą. Diody elektroluminescencyjne są też ekologiczne i bezpieczniejsze w użytkowaniu.

Wykorzystanie oświetlenia LED to duże odciążenie dla środowiska naturalnego i to pod wieloma względami. Po pierwsze, mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną przekłada się na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Po drugie, rzadsza wymiana świetlówek oznacza ograniczenie produkcji odpadów, które w dodatku stanowią mniejsze zagrożenie dla ekosystemu, gdyż nie zawierają rtęci.

Diody LED są więc bezpieczne dla środowiska, ale także dla samych użytkowników. W przeciwieństwie do tradycyjnej żarówki, diody LED nie sposób stłuc lub uszkodzić. Co więcej, nie rozgrzewają się one tak, jak ich tradycyjne odpowiedniki, przez co ich stosowanie nie tworzy tak dużego zagrożenia pożarowego.