Zalety kupna mieszkania w stanie developerskim

Przed kupnem mieszkania potencjalni nabywcy często zastanawiają się nad tym, czy lepiej zdecydować się na to z rynku wtórnego, w zasadzie gotowe do zamieszkania, czy z rynku pierwotnego, przeważnie w stanie surowym (tzw. developerskim). To drugie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści.

Rynek wtórny kontra pierwotny

Od paru lat w Polsce można zaobserwować ogromne zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Ogromny wybór ofert sprawia, że kupno mieszkania jeszcze nigdy nie było tak proste i tak trudne jednocześnie – podjęcie decyzji o wyborze tego idealnego może bowiem być bardzo problematyczne.

Szukając mieszkania przeważnie kierujemy się jego lokalizacją, metrażem, a przede wszystkim ceną i to na te kryteria zwracamy uwagę w pierwszej kolejności. Jednak jest jedna decyzja, którą warto podjąć zdecydowanie wcześniej.

Jednym z dylematów kupców mieszkań jest często to, czy lepiej nabyć mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego. Oba rozwiązania mają pewne zalety i wady, dlatego warto już na samym początku poszukiwań zastanowić się czego tak naprawdę oczekujemy i skonfrontować wnioski z posiadanymi możliwościami – radzi nasz rozmówca, reprezentujący firmę GRYF DEVELOPMENT.

Dlaczego mieszkanie w stanie developerskim

Zakup mieszkania w stanie developerskim ma wiele zalet, wśród których wymienić należy:

  • mniejszą ilość formalności – nabywca jest pierwszym właścicielem mieszkania, dlatego liczba dokumentów koniecznych do sprawdzenia jest dużo mniejsza, niż w przypadku kupowania mieszkania „z drugiej ręki”; co więcej wszystkie formalności można załatwić u developera,
  • wysoka wartość startowa – takie mieszkania są więcej warte, niż mieszkania z rynku wtórnego, a dodatkowo ich ceny wolniej spadają, dlatego po kilku latach można sprzedać je bez strat,
  • niższe opłaty czynszowe – są bardziej korzystne od opłat w mieszkaniach spółdzielczych z rynku wtórnego,
  • możliwość wykończenia zgodnie z własnymi upodobaniami – mieszkanie oddawane jest nabywcy w stanie surowym, dlatego wszystko można zaprojektować po swojemu,
  • możliwość zmiany układu mieszkania – bez problemu można łączyć kilka pomieszczeń w jedno lub podzielić większe pomieszczenie według własnych potrzeb,
  • brak podatku PCC i prowizji agencyjnej – nie trzeba płacić ich nawet korzystając z usług pośrednika (rozlicza się on z deweloperem).

Jak widać, kupno mieszkania w stanie developerskim daje ogromne możliwości, a jednocześnie może okazać się całkiem korzystne pod względem finansowym. Z tego powodu warto rozważyć tę opcję podczas poszukiwania idealnego miejsca dla siebie.