Zalety kotłów na pellet

Rosnąca popularność alternatywnych źródeł ciepła to fakt. Mimo że wciąż węgiel używany jest do ogrzewania blisko ¾ polskich domów, uwaga konsumentów coraz częściej kieruje się w kierunku innych rozwiązań –nierzadko znacznie czystszych, a jednocześnie niemal tak samo wydajnych. Jednym z nich są kotły zasilane za pomocą pelletu. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

kocioł na pellet

Czym jest pellet?

Pelletem nazywamy paliwo wytwarzane z trocin, wiórów i zrębków powstających w czasie obróbki drewna w tartakach. Odpady te poddawane są działaniu bardzo wysokiego ciśnienia w maszynach nazywanych paleciarkami, dzięki czemu łączą się w niewielkie, twarde bryłki materiału drzewnego o kształcie kulek lub walców. Paliwo tego typu charakteryzuje się wartością opałową w granicach 16-18 MJ/kg. Jest to mniej niż ekogroszek, czyli popularny miał węglowy, nie oznacza to jednak, że pellet jest paliwem mało wydajnym. Jego zawartość popiołu to od 0,3 do 1%, a więc blisko 10-krotnie mniej, niż w przypadku ekogroszku. Ponadto jest on czystszy i bezpieczniejszy dla środowiska, ponieważ podczas jego spalania uwalniana jest mniejsza ilość związków węgla.

Kocioł na pellet – dlaczego warto?

Do palenia pelletem w domu będziemy potrzebowali nowoczesnego kotła grzewczego. Dlaczego warto starego „kopciucha” na węgiel zastąpić właśnie takim urządzeniem?

– Przede wszystkim dlatego, że są to urządzenia w dużym stopniu bezobsługowe – mówi przedstawiciel firmy Neopellet, specjalizującej się w sprzedaży urządzeń marki Logiterm – Nowoczesne kotły piątej generacji wyposażone są w zasobnik, podajnik oraz układ sterujący, które wykonują za nas większość pracy związaną z zasilaniem układu spalania. Zasobnik wystarczy uzupełnić raz na kilka dni – sterownik kotła na podstawie danych na temat temperatury w otoczeniu domu oraz w pomieszczeniach kontroluje prędkość podawania paliwa. Dzięki temu zużycie jest utrzymane na optymalnym poziomie – nie ma sytuacji, w której zużywamy go za dużo lub zbyt mało,  jak to często się dzieje w przypadku obsługiwanych ręcznie kotłów węglowych.

Czyste środowisko

Drugą istotną zaletą kotłów na pellet jest ich konstrukcja, która znacząco ogranicza emisję szkodliwych związków zawartych w spalinach. To duży plus dla osób, którym leży na sercu dobro środowiska – urządzenia te przyczyniają się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń, a tym samym do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.

Ile to kosztuje?

Wymiana starego kotła na urządzenie zasilane pelletem wiąże się z pewnym kosztami, samo paliwo jest również nieco droższe od paliw węglowych. Jednak w Polsce prowadzone są programy dofinansowania zakupu kotłów. Ponadto warto zauważyć, że ceny węgla mogą w ciągu najbliższy lat pójść w górę. Kocioł to urządzenie, z którego będzie korzystać przez dłuższy czas – jego wymiana teraz może opłacić się w przyszłości.

śr. ocena 0 / głosów 0