Zastosowanie regałów do podziału pomieszczeń

Mieszkanie nie musi być duże, by było wygodne i funkcjonalne. Nawet przestrzeń skromnej kawalerki można zaaranżować tak, by każdy domownik znalazł w niej swoje miejsce. Sekret tkwi w odpowiednim podziale pomieszczeń.

Podział pomieszczenia na strefy

Dom to miejsce, w którym na ogół odpoczywamy i spędzamy czas w towarzystwie rodziny. Ale to nie jedyne jego funkcjonalności – w ostatnich latach coraz popularniejsze są domowe biura. Wiele osób wykonuje swoją codzienną pracę nie wychodząc z domu i to głównie one powinny rozważyć potrzebę wygospodarowania w nim odpowiedniej przestrzeni. Czemu jest to tak istotne? Aby móc symbolicznie oddzielić życie prywatne i rodzinne od zawodowego – praca na kanapie, na której zwykle oglądamy telewizję albo przy stole, na którym spożywamy posiłki z jednej strony będzie niewygodne, a z drugiej osłabi nasza motywację i efektywność. Po prostu nie będziemy mieli poczucia, że faktycznie pracujemy. Jest to oczywiście tylko jeden z powodów, dla którego powinniśmy dzielić naszą przestrzeń życiową – warto w naszym mieszkaniu wyznaczyć wyraźne strefy do odpoczynku, rozrywki, przyjmowania gości oraz jedzenia. Jeśli nie mamy do dyspozycji oddzielonych ścianami pomieszczeń, możemy do podziału wykorzystać regały drewniane.

Zalety podziału przy pomocy regałów

Regały są bardzo powszechnie stosowane w aranżacji przestrzeni mieszkania, bowiem posiadają liczne zalety:

  • Są niedrogie – cena zakupu jednego lub dwóch regałów jest znacznie niższa niż koszt budowy ścianki działowej
  • Prostsza aranżacja wnętrza – niezwykle istotny jest fakt, że jeden regał możemy wykorzystać do dowolnego zagospodarowania przestrzeni. Jeśli dany układ nam się znudzi, przestanie być funkcjonalny lub z innego powodu będziemy chcieli go zmienić, nic nie stoi na przeszkodzie, by po prostu przesunąć regał, czy choćby ustawić go pod ścianą, by uzyskać znowu pełną przestrzeń mieszkania. Jest to z oczywistych względów lepsze rozwiązanie niż murowane ściany lub zasłony, które zawiesza się na montowanych w suficie karniszach.
  • Brak ograniczeń dla światła i dźwięku – podzielenie mieszkania na strefy z pomocą regału nie oznacza całkowitego odcięcia wydzielonej strefy od reszty lokum. Jeśli zastosujemy regały „bez pleców” nie będziemy musieli martwić się ograniczaniem ilości światła wewnątrz. Nie zmniejszymy również co prawda ilości hałasu, pamiętajmy jednak, że podział na strefy ma wymiar głównie symboliczny. Poza tym możliwość nasłuchiwania co się dzieje poza strefą w której przebywamy jest bardzo istotna, np. dla rodziców małych dzieci.
  • Estetyka i funkcjonalność – najważniejszą funkcją regałów jest przechowywanie przedmiotów takich jak książki, pudełka, dokumenty, bibeloty. Są one obecnie w każdym mieszkaniu, ustawione pod ścianą i tak zajmują pewną część przestrzeni, dlatego dobrym pomysłem jest wykorzystanie ich w charakterze ścianki działowej. Ponadto regał sam w sobie może być bardzo atrakcyjnym elementem wystroju wnętrza.

Jeśli myślimy o wykorzystaniu regałów do podziału pomieszczeń, warto skorzystać z ofert firm zajmujących się produkcją mebli na indywidualne zamówienie. Jedną z nich jest Ewodd z Warszawy – na stronie firmy znajdziemy konfigurator mebli, w którym możemy zaprojektować regał odpowiedni dla naszych potrzeb.