Zakup fotela do salonu. Kryteria wyboru

Fotel jest meblem nierozerwalnie związanym z salonem, niejako jego najważniejszą wizytówką. Wybranie jednego modelu nie jest jednak wbrew pozorom proste. Pod uwagę powinniśmy brać wiele czynniki – od jego walorów estetycznych zaczynając, przez wielkość, na funkcjonalności kończąc. Tylko dobrze przemyślany zakup pozwoli nam cieszyć się miło spędzonym czasem w salonie.

fotel-do-salonu

Ile foteli nam potrzeba?

Fotel to dość unikatowy mebel na tle innych sprzętów salonowych. Poza tym, że zapewnia nam wygodę w czasie, kiedy oddajemy się relaksowi, to jest również swego rodzaju symbolem pozycji w hierarchii domowej – tradycyjnie zarezerwowany jest on dla głowy rodziny. Z tego powodu wiele osób urządzających swój salon decyduje się na jeden fotel. Inni, lubiący symetryczne rozplanowanie mieszkania, wybierają dwa fotele, między którymi często ustawiają stolik kawowy bądź kanapę. Oczywiście, nie ma żadnych reguł dotyczących ilości foteli w salonie, jednak większa ich ilość w jednym pomieszczeniu może zaburzać harmonię, a dodatkowo znacznie zmniejszać powierzchnię użytkową. Jeśli już decydujemy się na dwa lub więcej foteli, bądź fotele + kanapa, powinniśmy pamiętać o dobraniu ich z tego samego kompletu, aby zachować ten sam styl. Ponadto komplety są zwykle tańsze, niż pojedynczo kupowane egzemplarze.

Wielkość foteli

Generalnie fotele są dość sporymi meblami, jednak poszczególnie modele różnią się znacznie pod względem gabarytów. Jak wybrać odpowiednie rozmiary?

Najlepiej będzie po prostu „przymierzyć” przed kupnem, czy fotel pasuje do naszej sylwetki, czy nie zapadamy się w niego zbyt mocno, czy jesteśmy w stanie oprzeć nogi na ziemi i usiąść w wygodnej pozycji – mówi przedstawiciel salonu meblowego 33meble.plPamiętajmy również o praktycznych aspektach, np. o sprzątaniu. Zbyt duży i ciężki fotel może nam bardzo przeszkadzać w odkurzaniu.

Skóra czy tkanina?

To, na jaki rodzaj obicia się zdecydujemy ma duże znaczenie zarówno z estetycznego, jak i praktycznego punktu widzenia. Na ogół meble skórzane lepiej pasują do eleganckich, nowoczesnych wnętrz, szczególnie jest występują w stonowanych barwach, np. czarnym bądź szarym. Wśród mebli z tapicerką z tkaniny znajdziemy wiele nawiązujących swoją estetyką do klasycznego wzornictwa. Oczywiście nie jest to regułą. Regułą za to jest fakt, że skóra i tkanina wymagają odmiennej pielęgnacji i odznaczają się odmienną wytrzymałością. Przed zakupem warto dokładnie dowiedzieć się, jak dbać o skórę, a jak o zwykłą tapicerkę z tkaniny.

Estetyka

Kolory, kształt, ornamenty, rodzaj wykończenia – czyli generalnie wszystko co sprawia, że nasz fotel dobrze się prezentuje. Błędne jest wybieranie fotela tylko dlatego, że się nam podoba – należy zastanowić się, czy pasuje on do już istniejącego wystroju salonu. Może okazać się, że przepiękny fotel nijak nie komponuje się z pozostałymi meblami, powstaje między nimi wyraźny kontrast, który kłuje w oczy i sprawia, że cały salon nie prezentuje się tak dobrze, jak byśmy tego chcieli.

śr. ocena 5 / głosów 5