Wybór mebli do salonu. Na co zwrócić uwagę?

Wybór mebli do salonu nie należy do najłatwiejszych zadań. Z pewnością trzeba go dobrze przemyśleć – wszak meble są zazwyczaj zakupem na lata. Meble salonowe powinny być przede wszystkim praktyczne i funkcjonalne, ale również pasować do charakteru wnętrza i stylu, jaki w nim dominuje. Niezależnie jednak jaki on będzie, przy wyborze mebli do salonu warto kierować się kilkoma przydatnymi wskazówkami. Oto one!

meble do salonu system meblowy

Trwałość i wykonanie

Ponieważ meble do salonu stanowią niejako inwestycję, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich jakość, trwałość i solidne wykonanie. Wybrane meble do salonu nie powinny mieć żadnych uszczerbków i być porządnie wykończone. Duże znaczenie mają zastosowane do produkcji mebli materiały – jeśli będą lichej jakości (powinna nas o tym zaalarmować podejrzanie niska cena), bardzo szybko ulegną zużyciu, a to z kolei może wymusić szybką renowację bądź nawet wymianę. Z drugiej strony bardzo wysoka cena nie musi gwarantować wysokiej jakości, więc zawsze przed zakupem warto zasięgnąć opinii o producentach i wybrać najlepsze rozwiązanie. Producenci mebli systemowych, tacy jak np. Meblar mają świetny stosunek jakości do ceny, a duży wybór kolekcji sprawia, że każdy znajdzie dla siebie wymarzone meble do salonu.

Funkcjonalność

Meble w salonie muszą być praktyczne. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto na początek zaprojektować przestrzeń i ustalić, jakie konkretnie elementy mebli będą dla nas niezbędne. Nowoczesne meble systemowe, nazywane także modułowymi, umożliwiają dobranie odpowiednich wariantów mebli z całości kolekcji. Dzięki temu możemy dobrać te elementy, które są nam potrzebne (nie musimy kupować wszystkich mebli naraz, a dokupić je później). Z pewnością nie należy przesadzać z ilością mebli, aby nie zagracić pomieszczenia. Warto postawić na funkcjonalne elementy, takie jak komoda, stolik pod sprzęt RTV czy regały na książki. W zależności od ilości przestrzeni, jakiej potrzebujemy do przechowywania, powinniśmy zdecydować o ilości szafek czy szuflad, w których swobodnie schowamy swoje przedmioty.

Styl i uniwersalność

Przed zakupem mebli do salonu z pewnością już wiemy, jaki styl we wnętrzu będzie dominował. W zależności od jego charakteru powinniśmy dobrać meble pasujące kolorystyką czy designem. Warto jednak postawić na meble, które będą uniwersalne – o wiele łatwiej jest zmienić kolor ścian, niż wymieniać wszystkie elementy w salonie łącznie z meblami (chociażby w przypadku remontu bądź chęci zmiany stylu). To umożliwi również ewentualne przenoszenie mebli z salonu do innego pomieszczenia, jeśli pojawi się taka potrzeba. W tej materii warto skorzystać z projektantów wnętrz, którzy podpowiedzą nam najlepsze rozwiązanie. Jeśli jednak chcemy pójść na skróty, można się zdecydować na jednolite, uniwersalne kolory mebli, które będą pasować do wielu stylów aranżacyjnych, takich jak chociażby biel czy naturalne drewno.

śr. ocena 5 / głosów 9