Właściwości firan woalowych

Firany woalowe są jednym z rodzajów firan, które są sprzedawane w sklepach. Ich głównym zadaniem jest upiększanie okien i tworzenie przyjemnego klimatu w domu. Jednak poszczególne materiały, z których są wykonane firanki, różnią się między sobą. Czym charakteryzuje się woal? Sprawdźmy, jakie właściwości wyróżniają firany woalowe.

firany-woalowe

Woal – charakterystyka tkaniny

Woal to jeden z najpopularniejszych materiałów, wykorzystywanych do szycia firan. Odznacza się mlecznym kolorem i niezbyt dużą przejrzystością. Ma splot włosowo-wątkowy i jest produkowany z włókien bawełnianych lub sztucznych, np. poliestrów albo ich mieszanki.

Wyróżnia się dwa rodzaje woalu: kreszowany oraz klasyczny. Ten pierwszy ma miętą strukturę i nie wymaga prasowania. Gładki, klasyczny woal z kolei jest bardziej przepuszczalny, przez co daje wrażenie większej delikatności. Co charakteryzuje firany woalowe?

Czym odznaczają się firany woalowe?

Firany woalowe mają wiele cech, które wpływają na pozytywne decyzje zakupowe. Firanki z woalu charakteryzują się:

  • nieskończonymi możliwościami aranżacyjnymi. Woal jest bardzo plastycznym materiałem, swobodnie się układa, dlatego można go upinać na rozmaite sposoby, za każdym razem odmieniając wygląd wnętrza. Pozwala tworzyć najbardziej wymyślne, elegancko prezentujące się aranżacje,
  • możliwością wkomponowania we wnętrza o różnym charakterze, zarówno w te klasyczne, jak i te nowoczesne,
  • możliwością połączenia z firanami żakardowymi i wyszukanymi gipiurami,
  • małą przejrzystością, dlatego firany woalowe są idealne do nasłonecznionych pomieszczeń. Hamują promienie słoneczne i ograniczają ilość światła, które wpada do pokoju,
  • dostępnością w różnych kolorach,
  • dostępnością rozmaitych zdobień.

Jak prać firany woalowe?

Jeśli chcemy uprać firany woalowe, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Na pytanie, jak prać tkaniny z woalu, odpowie nasz ekspert z firmy Polontex:

Firany woalowe powinniśmy prać ręcznie. Przez pranie w pralce mogą stracić swój fason. Najlepiej używać zimnej albo letniej wody. Najpierw należy odmoczyć je w chłodnej wodzie, a później dodać detergent i delikatnie ugniatać materiał. Później lekko ciepłą wodą wypłukujemy użyty detergent. Do ostatniego płukania trzeba dodać odrobinę soli kuchennej i dokładnie wypłukać firany w zimnej wodzie. Firany z woalu wymagają też prasowania, ale nie ustawiajmy temperatury wyższej niż 1100 Celsjusza. Tylko tak zachowamy ich ładny wygląd i będziemy cieszyć się efektem, jaki zapewniają, przez kilka kolejnych sezonów.

śr. ocena 5 / głosów 5