Typy firanek. Co warto wiedzieć?

Trudno wyobrazić sobie klasycznie urządzone, przytulne mieszkanie, w którego oknach nie byłoby firan. Nie tylko poprawiają one estetykę wnętrza, ale również pozwalają w pewnym stopniu ograniczać ilość światła, wpadającego przez okna. Do szycia firan wykorzystuje się różnego rodzaju materiały. Oto krótkie charakterystyki kilku z nich.

typy-firanek-co-warto-wiedziec.

Organza

Pierwotnie tkanina ta uzyskiwana była z jedwabnej przędzy – obecnie wytwarza się ją również z bawełny, nylonu bądź poliestru. Odznacza się wysoką przejrzystością i zwiewnością, kiedy na zewnątrz świeci słońce, firana z organzy znakomicie rozprasza wpadające do mieszkania światło – dzięki temu świetnie spisze się szczególnie w ciemnych pomieszczeniach. Wariantem jest organza kreszowana, która ogranicza ponadto widoczność mieszkania z zewnątrz. Firany z organzy wymagają pielęgnacji adekwatnej do tego, z jakiego tworzywa powstałą tkanina. Przykładowo jedwab i bawełnę należy prać ręcznie w delikatnych detergentach, a następnie uprasować w niskiej temperaturze. Tworzywa sztuczne nie wymagają prasowania, można je prać w pralce, jednak przy niskiej temperaturze i niskich obrotach.

Żakard

Nazwa „żakard” pochodzi od mechanizmu Jaquarda, który stosowany jest w krosnach do produkcji tego rodzaju tkanin.

– Firany z żakardu wyróżniają się bardzo wysoką trwałością i zróżnicowanym wzornictwem, często do ich produkcji używa się nabłyszczanych nici, które mocno rozświetlają pomieszczenia – mówi przedstawiciel firmy Magia FiranGęstość splotu pozwala z drugiej strony ograniczyć widoczność pomieszczeń z zewnętrza. Żakard można prać w pralce ustawionej na niską temperaturę i niskie obrotu, a po upraniu rozwiesić na karniszach – pod wpływem swego ciężaru tkanina sama się wyprostuje.

Woal

Świetnie spisze się w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych, bowiem mimo swej cienkości nie przepuszcza zbyt wiele światła. Woal kreszowany to ciekawe rozwiązanie estetyczne – tkanina wygląda jakby była delikatnie pognieciona. Firany z woalu należy prać ręcznie w zimnej lub letniej wodzie z dodatkiem lekkiego detergentu, a podczas prasowania nie ustawiać temperatury powyżej 110 stopni.

Tiul

To tkanina idealnie nadająca się do tworzenia z niej eleganckich udrapowań wokół okien. Niestety, jego istotną wadą jest to, że szybko się gniecie i brudzi, dlatego należy go dość często prać i prasować. Pranie odbywa się zazwyczaj ręcznie, do prania w pralce tkaninę należy namoczyć w ciepłej wodzie, a do samego prania używać lekkiego detergentu lub mydła. Tiul nie powinien być odwirowany.

śr. ocena 5 / głosów 1