Stylowa narzuta sposobem na aranżację wnętrza

Sypialnia to centralne pomieszczenie naszego mieszkania, z kolei jego centrum stanowi łóżko – warto zatem zadbać, by było nie tylko wygodne, ale również estetyczne. W osiągnięciu tego celu pomoże nam odpowiednia narzuta.

Jak wybrać narzutę na łóżko?

Narzuta na łóżko pełni dwie funkcje – z jednej strony jest elementem dekoracyjnym, z drugiej chroni naszą pościel przed kurzem i innymi zabrudzenia, które moglibyśmy zanieść do łóżka kładąc się na nim w ubraniu. W związku z tym powinniśmy podczas wyboru narzuty kierować się nie tylko jej wyglądem, ale również względami praktycznymi.

Rozmiar narzuty

Narzuty możemy położyć na łóżku na dwa sposoby. Jeden, kiedy materiał leży na nim swobodnie, sięgając do samej podłogi, lub pod materac – brzegi narzuty wsuwane są pod materac tak, by ściśle przylegała do niego i do pościeli. W zależności od tego, który sposób wybierzemy, powinniśmy brać pod uwagę inne wymiary. W pierwszym przypadku będzie to długość i szerokość materaca oraz wysokość od podłogi do jego górnej krawędzi. W drugim przypadku zamiast całościowej wysokości łóżka bierzemy pod uwagę tylko grubość materaca. Warto zachować pewien margines błędu, byśmy mogli wsunąć krawędź narzuty pod materac tak, by spod niego nie wychodziła.

Estetyka narzuty

Istnieje kilka czynników decydujących o tym, czy dana narzuta będzie dobrze wyglądać – rodzaj tkaniny lub tkanin, z jakich narzuta została wykonana, krój, kolor, deseń oraz ewentualne zdobienia (np. cekiny). Opisanie idealnej narzuty jest praktycznie niemożliwe, gdyż powinna ona pasować przede wszystkim do estetyki wnętrza, w którym się znajduje. Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie zachowanie klucza kolorystycznego i stylistycznego – jeśli nasza sypialnia utrzymana jest w odcieniach szarości, najlepszym wyborem będzie narzuta również w tym kolorze, gładka lub pokryta minimalistycznym wzorem. Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami bardziej egzotycznych klimatów, powinniśmy postawić na bogato zdobione, kolorowe narzuty. Narzuty mogą być wykonywane z różnych tworzyw np. bawełny, akrylu lub satyny. W tej kwestii nasz wybór również nie powinien zostać pozostawiony przypadkowi – niektóre z tworzyw nadają się tylko do prania chemicznego, zatem kupując je powinniśmy wiedzieć, że nie wypierzemy ich w zwykłej pralce, będziemy musieli oddać ją do pralni, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Ponadto w zależności od materiału narzuta w różnym stopniu jest podatna na zabrudzenia, np. kurz – jest informacja szczególnie istotna dla alergików.

Szeroki wybór stylowych i funkcjonalnych narzut do sypialni znajdziemy w ofercie firmy DesignStyl.