Stylizacja wnętrza – na co zwrócić uwagę podczas wyboru mebli do salonu?

Wybór mebli do salonu to czynność z jednej strony niezwykle przyjemna, a z drugiej – nieco frustrująca. Przyjemna, ponieważ mamy stosunkowo rzadką okazję aranżować przestrzeń, w której będziemy spędzać najbliższe dni, miesiące, a nawet lata. Frustrująca, ponieważ wybór mebli jest tak duży, że bez przewodnika skazani jesteśmy na wykonywanie zupełnie przypadkowych i często nieprzemyślanych decyzji zakupowych.

meble do salonu

Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając meble do najważniejszego pomieszczenia w naszym domu? Najprościej mówiąc – na rzeczy bardzo prozaiczne i wydawać by się mogło – oczywiste.

Kolor ścian, sufitu i podłogi

Mówi się, że content jest królem, ale kontekst – królową, która rządzi wszystkim. Jeśli za „content” czyli treść podstawimy meble, a kontekstem będzie cała aranżacja salonu, wówczas zrozumiemy, że  każdy mebel wymaga odpowiedniej oprawy. I tutaj do głosu dochodzą wspomniane kolory.

Idealnie  będzie, jeśli pokierujemy się zasadą kontrastu: jasne meble – ciemne tło lub ciemne meble – jasne tło. Jeśli zrobimy inaczej, czyli wszystko skąpiemy w jasnych odcieniach, meble staną się „przezroczyste” dla oka. Nie będą widoczne tak bardzo, jak na to zasługują. Z kolei pójście w kierunku „ciemne meble na ciemnym tle” to prosta droga to stworzenia salonu emanującego przygnębiającym mrokiem.

Wielkość salonu

W zasadzie nie powinno się o tym pisać, bo wydaje się to zrozumiałe, ale warto dopasować rozmiar mebli do kubatury salonu. Drobne meble „zaginą” w pomieszczeniu o powierzchni małego mieszkania. Z kolei przysadziste formy – jeśli ulokujemy je w salonie niewielkich rozmiarów, „rozsadzą” wizualnie całe wnętrze.

Jeśli urządzacie właśnie swój salon i poszukujecie mebli markowych producentów takich jak Vox czy Vinotti, skierujcie swoje kroki do szczecińskiego sklepu Bonus 33Meble lub odwiedźcie stronę http://www.33meble.pl.