Rodzaje osłon okiennych

Osłony okienne to wyposażenie niemal każdego mieszkania, domu czy biura. Mimo, że światło słoneczne jest nam niezbędne do sprawnego funkcjonowania, czasem może ono bardzo przeszkadzać – właśnie przed jego nadmiarem mają nas chronić wszelkiego rodzaju rolety, zasłony, żaluzje i okiennice. Przydają się one również do zapewnienia poczucia prywatności, a niektóre z nich również do ochrony okna przez zniszczeniem.

oslony-okienne

Rolety

Rolety to dziś jeden z najchętniej wybieranych rodzajów osłon okiennych. Wielu klientów wybiera je ze względu na ich stosunkowo niską cenę – najtańsze rolety kupimy już za kilkadziesiąt złotych, w zależności od ich rozmiarów – łatwość montażu oraz prostotę obsługi. Najprostsze, najpopularniejsze rolety to materiał przyczepiony do rolki mocowanej nad otworem okiennym lub bezpośrednio do ramy okiennej. Materiał jest nawijany bądź rozwijany z rolki najczęściej przy użyciu prostego mechanizmu sznurkowego – w ten sposób reguluje się ilość światła wpadającego do pomieszczenia. Rolety mogą być wykonywane z materiałów o różnej gramaturze i przez to zapewniać różne stopnie izolacji światła. Niektóre modele wykonywane są z tkanin odbijających promieniowanie – w ten sposób pokoje są zabezpieczane przed nadmiernym nagrzewaniem.

Ciekawym rozwiązaniem są również tzw. rolety dzień/noc. Są to podwójne rolety wykonywane z łączonych naprzemiennie pasów tkaniny o różnej gramaturze. Rozwijając materiał możemy w płynny sposób regulować ilość światła w pomieszczeniu i uzyskać ciekawy efekt pasów światła w mieszkaniu. Rolety tego rodzaju znajdziemy między innymi w ofercie firmy Oknostyl.

Plisy

To specyficzny rodzaj rolet, który cieszy się sporą popularnością, szczególnie w mieszkaniach położonych na parterze. Zamiast rolki mamy tutaj do czynienia z materiałem złożonym w harmonijkę, który można rozkładać nie tylko u dołu, ale również u góry. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć widoczność mieszkania z zewnątrz bez konieczności blokowania światła słonecznego.

Żaluzje

Kluczowym elementem żaluzji są podłużne pionowe lamele, wykonywane z aluminium, drewna lub tworzyw sztucznych. Lamele można składać ze sobą lub zmieniać ich kąt nachylenia, w ten sposób regulują ilość światła słonecznego wpadającego do pomieszczeń. Żaluzje to bardzo eleganckie rozwiązanie, pasujące do każdego wnętrza – zarówno do salonu, biura, sypialni, czy łazienki. Ciekawym rozwiązaniem są tzw. verticale, czyli żaluzje o lamelach ułożonych pionowo. Takie rozwiązanie pozwala osłonić bardzo szerokie przeszklenia, typowe dla nowoczesnego budownictwa – szczególnie często spotyka się je w biurach.

Rolety i żaluzje zewnętrzne

Rolety i żaluzje montowane na zewnątrz pełnią zupełnie inną rolę, niż rolety stosowane we wnętrzach. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona okna przed uszkodzeniami, np. w czasie próby włamania, a nie ograniczanie światła słonecznego. Dlatego wykonywane są z solidnych tworzyw, takich jak aluminium. Przede wszystkim są najlepszym izolatorem termicznym, tak podczas letnich upałów, jak również zimowych mrozów. Zimą różnica temperatur potrafi wynieść nawet do 13°C w stosunku „na zewnątrz” do przestrzeni miedzy szybą a roletą, latem ta różnica może być dużo wyższa.

śr. ocena 5 / głosów 5