Podstawowe rodzaje osłon okiennych

Tradycyjne firany i zasłony często okazują się dziś niezadowalającym elementem wystroju nowoczesnego wnętrza. Dlatego coraz więcej osób postanawia wyposażyć swoje okna w inne osłony wewnętrzne, takie jak rolety, żaluzje, plisy, bambusowe maty bądź moskitiery. Czym różnią się od siebie wymienione osłony? W jakich warunkach sprawdzają się najlepiej? O czym należy pamiętać, decydując się na konkretny typ osłon okiennych?

Rolety materiałowe

Dostępne w szerokiej gamie barw i wzorów rolety materiałowe można łatwo dopasować do każdego pomieszczenia. W dzień zapewniają ochronę przed światłem słonecznym, a nocą – przed blaskiem księżyca, latarń i neonów. Rolety wyposażone są w system samohamujący, który pozwala sterować dostępem światła i ustawić osłonę na wybranej wysokości. W ofercie sklepów znajdziemy rolety dachowe, wolnowiszące i naokienne, poruszające się w przytwierdzonych do okna bocznych prowadnicach.

Żaluzje i plisy

Żaluzje dzielą się na trzy różne podtypy: żaluzje poziome, pionowe (tzw. verticale) oraz plisowane, nazywane skrótowo „plisami”. Żaluzje poziome, zarówno aluminiowe, jak i drewniane, ograniczają dopływ światła do pomieszczenia i chronią przed niepożądanymi spojrzeniami sąsiadów. Ekspert ze strony Fenti.pl udziela nam rady:

Jeśli chcesz, by Twoje wnętrze miało ciepły, minimalistyczny charakter, zdecyduj się na żaluzje drewniane. Naturalne tworzywo zapewni swobodną cyrkulację powietrza w Twoim domu. Należy jednak pamiętać, że nawet podniesione żaluzje zasłonią dużą część naszego okna.

Verticale najczęściej wybierane są dla pomieszczeń biurowych, ponieważ świetnie zasłaniają duże przeszklone powierzchnie. Pojedyncze paski żaluzji pionowych przymocowane są na górze do szyny, a u dołu połączone łańcuszkiem i obciążone na wypadek gwałtownych ruchów powietrza.

Równie ciekawą propozycją osłon okiennych są plisy. Każdemu pomieszczeniu dodają uroku i elegancji, przez co stanowią ciekawą alternatywę dla rolet. Mogą zostać łatwo dostosowane do okien o nieregularnych kształtach i dodatkowo wyposażone w linkę naprężającą lub boczne prowadnice.

Maty i moskitiery

Mniej popularny wariant osłony okiennej wykonanej z tworzywa naturalnego stanowią maty bambusowe. Ściśle zszyte ze sobą bambusowe pasy są nieprzezroczyste i nie ograniczają przepływu powietrza. Ponieważ światło nie jest jedynym czynnikiem, który osłony okienne pomagają nam ograniczyć, przydatne mogą okazać się również moskitiery. Dobrze dopasowana moskitiera zapewni całkowitą ochronę przed natrętnymi insektami podczas ciepłych, letnich nocy.

śr. ocena 5 / głosów 6