Ozdobne zasłony – nowy wymiar aranżacji wnętrz

Pomieszczenia, w których nie ma firan i zasłon, wydają się niekompletne i puste. Rolety czy żaluzje mają wiele zalet, ale nie są w stanie zastąpić klasycznych zasłon. Na szczęście te zdecydowanie wracają do łask. Ozdobne zasłony dobrze prezentują się w zasadzie w każdym wnętrzu i to bez względu na jego stylistykę. Muszą się jednak wkomponować w aranżację danego pomieszczenia.

nowoczesne-zaslony

Jak efektownie upiąć zasłony?

Nowoczesne zasłony okienne pozostawia się na ogół bez żadnego upięcia. Wiesza się je luźno i na tym koniec. Jednak we wnętrzach klasycznych warto postawić na ciekawe upięcia: zasłony można na przykład spiąć w połowie ich wysokości ozdobną klamrą i zawiesić na haku z boku okna. Wówczas całość tworzy swego rodzaju kurtynę. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zastosowanie lambrekina, czyli ozdobnego, krótkiego kawałka materiału, z którego zrobione są zasłony. Zawiesza się go na całej długości karnisza. Jest on swego rodzaju ramą dla okna, która łączy ze sobą zasłony.

Sposoby wieszania zasłon ozdobnych

Decydując się na zasłony, warto poświęcić nieco uwagi sposobom ich wieszania. Od lat zasłony wiesza się oczywiście na popularnych żabkach, ale pod względem wizualnym lepszym rozwiązaniem są szelki lub kółka, czy przelotki. Zasłony na szelkach świetnie prezentują się we wszystkich wnętrzach utrzymanych w stylistyce rustykalnej i skandynawskiej, z kolei przelotki to doskonałe rozwiązanie do aranżacji nowoczesnych. Spotkać je można także w pomieszczeniach urządzonych w sposób klasyczny. Żabki są najbardziej uniwersalne, ponieważ dobrze prezentują się niezależnie od stylistyki danego wnętrza.

Stylistyka zasłon

Stylistyka zasłon to osobny temat, który daje nam najwięcej możliwości twórczych – możemy bowiem dostosować zasłony do już istniejącego stylu wnętrza i go dopełnić lub zaakcentować, ale możemy także zacząć wystrój właśnie od zasłon i potraktować je jako punkt wyjścia. Ta ostatnia opcja jest o tyle ciekawa, że dostępność ciekawych zasłon okiennych jest o wiele większa, niż kiedyś – jeszcze kilkanaście lat temu nikomu nie śniło się o zasłonach z własnym nadrukiem, a ekstrawaganckie zasłony z np. ilustracjami komiksowymi czy wzorami afrykańskimi widzieliśmy jedynie na zagranicznych filmach. Dziś, dzięki takim firmom, jak Art-zasłony jest to jak najbardziej możliwe i w zasięgu ręki każdego z nas. Możemy w ten sposób stworzyć dokładnie takie wnętrze i zasłony, o jakich zawsze marzyliśmy – a ograniczeniem jest wyłącznie nasza wyobraźnia. Można oczywiście skorzystać też z już gotowych projektów, które są nietuzinkowe i nigdzie indziej niespotykane.

śr. ocena 5 / głosów 5