Nowoczesne firany i zasłony

Firany i zasłony, choć nazywane ogólnie dekoracjami okiennymi, pełnią też kilka praktycznych funkcji. To dzięki nim możemy regulować stopień naturalnego oświetlenia wewnątrz pomieszczeń i ukrywać nasze domostwo przed wzrokiem ciekawskich.

zaslony

Jak każdy aspekt aranżacji wnętrz, również dekoracje okienne ulegają transformacjom pod wpływem zmian zachodzących w modzie – mówi ekspert z firmy Firany Gramar.

W latach 90. pozycja firan została zagrożona żaluzjami, nieco później pojawiły się rolety, dziś zaś zauważamy trend powrotu do tych najpiękniejszych, najbardziej niezawodnych tekstyliów okiennych.

Najpiękniejsze firany klasyczne

Klasyczne białe firanki z lekkiego woalu możemy z łatwością wkomponować w niemal każde wnętrze. Najprostsze modele sprawdzą się zarówno w stylizowanym salonie, jak i w pomieszczeniu zachowującym neutralny charakter. Takie firany możemy też dowolnie dekorować gipiurą, lamówkami lub ozdabiać za pomocą fantazyjnych drapowań.

Pomysłowe panele firanowe

Panele firanowe to stosunkowo nowy pomysł dekoratorów wnętrz. Taka dekoracja okienna łączy w sobie zalety żaluzji, które zajmują niewiele miejsca i subtelny wdzięk delikatnych, tkanych firan. Górna i dolna część takiego panelu posiada dodatkowe listwy z tunelami, które zapewniają wygodne mocowanie i utrzymanie pożądanego kształtu.

Nie oznacza to jednak, że panele firanowe zawsze są proste. Ciekawą propozycję stanowią te zakończone u dołu wachlarzem, czy zdobione np. koralikami. Innym urozmaiceniem jest panel w kształcie litery V, w którym dwa pasy zbiegają się ku ziemi.

Zasłony w nowoczesnych wnętrzach

Ciekawym trendem we współczesnej stylizacji wnętrz jest to, że firany i zasłony nie zawsze muszą występować w parze. Coraz więcej osób decyduje się na zawieszenie wyłącznie firan. Jednak ci, którym zależy na mocnym zaciemnieniu pomieszczenia (np. w sypialniach wychodzących na dobrze oświetloną ulicę) powinni pomyśleć również o zasłonach.