Mocowanie zazdrostek

Dekoracja okna to istotny element aranżacji wnętrz. Firany, zasłony, rolety, żaluzje… wybór tych materiałów jest dziś ogromny. Modne są nowoczesne rozwiązania, takie jak plisy okienne, panele dzień-noc czy shuttersy. Jednak niesłabnącą popularnością w polskich domach cieszą się tradycyjne rozwiązania, czego przykładem są zazdrostki. Co je wyróżnia i w jaki sposób się mocuje?

Zazdrostki – charakterystyka

Zazdrostka to określenie firanki o niewielkich rozmiarach, którą wyróżnia charakterystyczne umiejscowienie w ramie okiennej, a mianowicie nie u góry, jak w przypadku tradycyjnych firan, a niżej, zwykle w połowie lub przy samym dole okna. Zazdrostki często stanowią komplet z firaną, tworząc niezwykle ciepłą, przytulną atmosferę w pomieszczeniu. To także dobry sposób na zapewnienie prywatności w domu i osłonięcie wnętrza przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów. Z tego względu zazdrostki często umieszczane są w kuchni i łazience. Tego typu firanki, które zwykle posiadają specjalne otwory, mocujemy na specjalnie przeznaczonych do tego prętach teleskopowych, które można łatwo dopasować do szerokości ramy okiennej. Jakie są sposoby mocowania samego pręta z zazdrostkami do okna?

Uchwyty wkręcane

Tradycyjnym sposobem wieszania karniszy, również do zazdrostek, jest przymocowywanie pręta za pomocą śrubek. To rozwiązanie stabilne i trwałe. Obecnie jednak odchodzi się od tej metody, która uważana jest za zbyt inwazyjną. Powstaje bowiem problem przy zmianie aranżacji okiennej, gdy w ramach zostają nieestetyczne otwory po wkrętach. Coraz popularniejsze są techniki alternatywne.

Uchwyty samoprzylepne

Powszechnie stosowanym rozwiązaniem, mniej inwazyjnym niż przewiercanie pręta do ramy, jest jego przyklejenie do okna. W tym celu wykorzystuje się specjalną taśmę montażową lub też korzysta z gotowych rozwiązań. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów haczyków samoprzylepnych do karnisza zazdrostek. Bogate wzornictwo umożliwia dopasowanie uchwytu do stolarki okiennej.

Mocowanie bezinwazyjne

Jeszcze lepszym rozwiązaniem są metody całkiem bezinwazyjne. Jakie to techniki?

Na to pytanie odpowiada pracownik sklepu internetowego Tendina z tekstyliami domowymi Tendina: Jednym z bezinwazyjnych sposobów na zamocowanie zazdrostek jest zastosowanie pręta rozporowego. To specjalnie skonstruowany karnisz z umieszczoną w środku sprężyną oraz silikonowymi końcówkami, które opiera się o wnęki w ramie okienne przy szybach. Mechanizm dopasowuje się tym sposobem do szerokości ramy i stanowi stabilną podpórkę dla firanek dzięki antypoślizgowym końcówkom. Inny wariant mocowania bezinwazyjnego to uchwyty zaciskowe. W tym rozwiązaniu pręt opiera się na specjalnych uchwytach, które obejmują ramy okna i zaciskają się na nich. Zaletą obu metod jest prostota, estetyka i brak dziur oraz plam z kleju. Dzięki temu zazdrostki dobrze się prezentują i są stabilnie przymocowane do okna.