Kryteria wyboru sofy do salonu

Urządzanie mieszkania po swojemu jest niewątpliwie przyjemnym doświadczeniem, stawia jednak przed nami wiele wyzwań. Wybór kanap, czy innych mebli do salonu jest ogromny i musimy zastanowić się, czego dokładnie potrzebujemy. Warto pamiętać o kilku podstawowych kryteriach, by jak najlepiej dopasować mebel do naszych potrzeb. Na co więc warto zwrócić uwagę przy wyborze sofy?

Jeśli stanęliśmy przed wyborem kanapy do salonu warto usiąść i zastanowić się, jakie powinna spełniać wymagania. Istnieje kilka pytań, na które możemy sobie odpowiedzieć, dzięki czemu podczas wizyty w sklepie będzie nam łatwej dokonać odpowiedniego wyboru idealnej sofy.

Jaka sofa będzie najlepsza do salonu?

To podstawowe pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć. Czy sofa ma służyć wyłącznie dla nas do siedzenia przed telewizorem, czy będzie służyła do spania na co dzień, czy tylko w wyjątkowych okazjach dla gości? W dużym domu możemy sobie pozwolić na nierozkładaną kanapę służącą tylko do siedzenia, w małych mieszkaniach lepszym rozwiązaniem będzie sofa z dużym pojemnikiem na pościel czy inne przedmioty.

Jeśli mamy dzieci i/lub mieszkają z nami zwierzaki należy zwrócić uwagę na łatwość czyszczenia i odpornośc materiału. Duże poduszki sprawiają wrażenie miękkości i przytulności, jednak mogą być niebezpieczne dla małych dzieci (mogą się przewrócić razem z nimi) lub mogą kusić zwierzaki do ich zrzucania. Lepszym rozwiązaniem będzie kanapa, która ma jak najmniej elementów ruchomych.

Do wyboru mamy również mnóstwo rodzajów obić. Czasem warto wybrać te lepsze, by dłużej nam posłużyły. Zazwyczaj mniej się brudzą, są bardziej odporne na uszkodzenia, a jeśli już je pobrudzimy są łatwiejsze w czyszczeniu. Na miękkim materiale będzie nam się przyjemniej spało, natomiast bardziej szorstki będzie łatwiejszy do utrzymania w czystości w przypadku, gdy na przykład nasz pupil gubi sierść. Istotny jest również kolor obicia – nie tylko ze względu na dopasowanie do wnętrza. Na jasnym mogą zostać plamy i zacieki, natomiast na zbyt ciemnej sofie zobaczymy każdy biały włos naszego psa czy kota.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kanapy?

Jeśli już sprecyzowaliśmy, jakiej sofy poszukujemy warto wybrać się do salonu meblowego i przetestować kilka modeli. Do wyboru mamy różne rodzaje wypełnień – warto usiąść na wybranej kanapie, by sprawdzić, czy będzie ona dla nas wystarczająco wygodna. Sofy sprężynowe mogą się na początku wydawać dość twarde, jednak zazwyczaj są trwalsze i mniej się odkształcają. Kanapy z pianki mają tę zaletę, że idealnie dopasowują się do naszego ciała.

Istotna jest również wysokość zagłówka – jeśli planujemy spędzać na niej więcej czasu wysoki zagłówek pozwoli wygodnie się ułożyć. Dodatkowym atutem mogą być szerokie podłokietniki, czy wysuwany podnóżek – nowoczesne kanapy oferują również takie rozwiązania.

Jak więc widać wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą nam w dobraniu idealnej sofy do salonu. Warto dobrze się nad tym zastanowić, ponieważ to salon jest zazwyczaj sercem domu, w którym spędzamy najwięcej czasu. Dobrze dobrana i wygodna sofa będzie doskonałym miejscem do spotkań domowników czy gości.

śr. ocena 5 / głosów 5