Kryteria wyboru nóg meblowych

Przy aranżacji wnętrz liczy się każdy detal. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie mają dobrze wykonane, idealnie dopasowane do danej stylistyki dodatki meblowe. Tymczasem ich rola jest nie do przecenienia. Wbrew pozorom nawet takie elementy jak nogi meblowe wpływają na efekt końcowy urządzania pomieszczeń. W jaki sposób je dopasować? Czym się kierować przy wyborze nóg meblowych?

Jaki materiał nóg do mebli?

Nogi do mebli najczęściej wykonane są z materiałów takich jak:

  • stal,
  • aluminium,
  • drewno,
  • tworzywo sztuczne.

Oczywiście istnieją jeszcze bardziej złożone konfiguracje. Często łączy się ze sobą dwa rodzaje materiałów, aby powstały na przykład nogi aluminiowe z drewnem. W ten sposób można w sposób kompromisowy wykorzystać najlepsze cechy obu rozwiązań.

Najtrwalsze są oczywiście nogi stalowe i aluminiowe. Sięga się po nie w przestrzeniach publicznych, w biurowcach oraz w domowych wnętrzach utrzymanych w nowoczesnym stylu. Drewno to za to materiał bardzo klasyczny i odporny, który pięknie się prezentuje w każdym pomieszczeniu. Jego wadą może być obniżona trwałość względem metalowych i aluminiowych odpowiedników – po wieloletniej eksploatacji drewniane nogi mogą się nieco rozwarstwiać. Nowością na rynku są nogi drewniane o stożkowatym kształcie, które nawiązują do trendów skandynawskiego wystroju wnętrz.

Nie tylko kwestia estetyki

Piękny wygląd to jedno, ale liczy się także funkcjonalność nóg meblowych. Zastanów się, do jakich celów wykorzystujesz opisywane elementy. Przykładowo, jeśli wyposażasz pokój dziecka, najlepiej skieruj uwagę na nogi o regulowanym stopniu wysokości. Klasyczne modele (bez regulacji) zazwyczaj stosuje się w miejscach, gdzie obciążenie elementu nośnego jest wysokie. Są to m.in. stoły do jadalni i stoły robocze.

Ile nóg będziesz potrzebować na dany blat? Trzy nogi nadają meblom artystycznego charakteru. Nogi pojedyncze zazwyczaj stosuje się w lokalach gastronomicznych lub w przypadku niewielkich stolików i siedzisk. Najbardziej uniwersalnym wyborem będą cztery nogi – po jednej na każdy róg mebla.

Gdzie wyposażać się w nogi meblowe?

Pozostaje wobec tego ostatnia kwestia: gdzie szukać wysokiej klasy nóg meblowych? Wiele klientów od razu kieruje się do stacjonarnych sieciowych sklepów meblowych, ale w takich miejscach często ceny są zawyżone, a wybór może być ograniczony. W końcu nie każdy salon specjalizuje się w sprzedaży nietypowych elementów uzupełniających. Dużo lepszym wyborem będzie profesjonalny sklep internetowy, na przykład Alex-Okucia. To firma, która oferuje wysokiej jakości akcesoria meblowe o różnych parametrach.

Wybór rekomendowanego sprzedawcy nóg meblowych wiąże się z jeszcze jedną zaletą – dzięki temu możesz liczyć na fachową poradę odnośnie do wyboru określonego modelu produktu. Specjaliści podsuną Ci rozwiązanie, które będzie dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

śr. ocena 5 / głosów 1