Kredens wraca na salony – jak dopasować go do aranżacji?

Kredens to praktyczny i efektowny sprzęt, który powoli wraca do łask i zdobi coraz więcej salonów oraz jadalni. Historia tego mebla sięga kilku setek lat. Dzięki temu kredens nadaje wnętrzu klasycznej elegancji. Czy jednak sprawdzi się we współczesnej aranżacji? Czy nowoczesne kuchnie i jadalnie mogą dobrze wyglądać z kredensem? Oczywiście! Pod warunkiem, że odpowiednio go dobierzemy.

kredens

Skąd pochodzą kredensy i czemu służyły?

Kredensy były znane już na początku XV wieku, a więc liczą sobie około 600 lat! Początkowo miały kształt skrzyni i służyły do przechowywania zastawy stołowej. W kredensach trzymano też potrawy, które sprawdzano przed podaniem w obawie o zatrucie. Nazwa „kredens” pochodzi od „credo”, czyli „wierzę”, właśnie ze względu na trzymane w tym sprzęcie uwierzytelnione dania.

W okresie renesansu we Włoszech kredens występował w dwóch odmianach. Ta skromniejsza przypominała otwieraną od frontu skrzynię. Druga, znacznie bardziej okazała, stanowiła połączenie skrzyni i szafy, co znalazło odzwierciedlenie w nazwie – „credenzone” – powiedział w rozmowie z nami ekspert z firmy Meble K & D.

Dziś nie musimy już używać kredensów do chowania potraw zdatnych do spożycia. Możemy natomiast uczynić z nich miejsce przechowywania i prezentowania zastawy – zarówno tej codziennej, jak i przeznaczonej na specjalne okazje.

Dobieramy kredens do aranżacji

Drewniany kredens jest synonimem elegancji. Nie oznacza to jednak, że sprawdzi się wyłącznie w nowoczesnych wnętrzach. Obecnie mamy do dyspozycji kredensy zarówno nawiązujące do klasyki, jak i utrzymane w nowoczesnym stylu, który nie zaburzy wyglądu tak urządzonej jadalni albo salonu.

Przykładem kredensu, który sprawdzi się we wnętrzu zaprojektowanym zgodnie z najnowszymi trendami, jest drewniany woskowany kredens Diego wykonany w całości z drewna brzozowego i wykończony naturalnymi woskami. Składa się trzech szafek dolnych z mlecznobiałym przeszkleniem, trzech szuflad, dwóch szafek u góry, barku oraz wnęki. Dzięki temu, że górna część jest płytsza, powstaje blat. Całość ma symetryczny układ. Krawędzie i kąty są proste, brak tu zaokrąglonych kształtów. Kredens jest dostępny w siedmiu odcieniach nawiązujących do naturalnego drewna. To doskonała propozycja dla nowoczesnych wnętrz, w których dominują prostota i geometria.

Dla zwolenników klasyki w nowoczesnym wydaniu idealną propozycją jest drewniany postarzany kredens Samos. Także wykonany z drewna brzozowego, pokaźnych rozmiarów, podzielony na niewielkie szafki i szufladki, które pozwolą dokładnie posegregować zawartość. Ten kredens może stać się dominującym punktem salonu.