Kafelki do łazienki – rozmiar i kolor ma znaczenie!

Wybór płytek łazienkowych to nie lada wyzwanie. Na rynku dostępne są wszak setki formatów, wzorów, faktur i kolorów. Warto dać ponieść się nieco wyobraźni, by w efekcie uzyskać wnętrze o niebanalnym charakterze. Mając jednak na względzie kilka przedstawionych poniżej zasad, łatwiej unikniemy kardynalnych błędów w kwestii rozmiaru oraz barwy kafelków.

wybor-plytek-do-lazienki

Znacznie więcej swobody mają oczywiście posiadacze łazienek bardzo przestronnych, a także pokoi kąpielowych. Mogą bowiem z równym powodzeniem zdecydować się na płytki o największych, a więc przekraczających nawet 1,2 m długości wymiarach, jak i na mozaikę, czyli kafelki o boku sięgającym najwyżej kilku centymetrów. Ciekawym rozwiązaniem będzie też wydzielenie poszczególnych stref dzięki zestawieniu dwóch różnych formatów płytek.

Machinacje z proporcjami

Uważajmy tylko, by nie osiągnąć groteskowego efektu, nadmiernie poszerzając pomieszczenie czy optycznie zwiększając jego wysokość.

Możemy to zrobić, wybierając kafelki prostokątne i układając je w orientacji odpowiednio poziomej i pionowej – zdradza ekspert z dystrybuującej akcesoria łazienkowe firmy Domeko. Ten trik świetnie sprawdzi się w niewielkich łazienkach, których proporcje w ten sposób poprawimy.

Kolor ma znaczenie

Małe pomieszczenie wyda się też bardziej przestronne, gdy zastosujemy w nim płytki w jasnych, chłodnych odcieniach. Biel, szarość, błękit, blady fiolet, róż albo zieleń ludzkie oko postrzega bowiem jako bardziej odległe. Obawiając się, czy wnętrze nie będzie zbyt surowe, możemy ocieplić je dzięki dodatkom w żywych barwach albo np. wykonanym z drewna.

Kafelki zbyt wzorzyste najczęściej przytłaczają małą łazienkę, wprowadzając do niej wrażenie niepożądanego chaosu. Jeśli zwykłe, gładkie płytki uważamy za nudne, wybierzmy te z fakturą, ale w jednolitym odcieniu. Możemy też zestawić kontrastowe barwy, uważając jednak, by nie przesadzić z nagromadzeniem linii podziału.

Jednolita harmonia

Z tego samego względu dobrze przemyśleć musimy także zastosowanie w niedużej łazience sporych płytek. Ich odpowiedni układ pozwoli dodatkowo uniknąć nadmiernych strat materiału związanych z docinaniem kafelków. Przed niepotrzebnym optycznym poszatkowaniem małego pomieszczenia uchroni nas także zastosowanie możliwie cienkich fug o barwie zbliżonej do koloru płytek.

Praktyczne rozwiązania

Warto w tym miejscu wspomnieć, że fugi łatwiej łapią brud. Jest ich zaś tym więcej, im mniejsze kafelki wybierzemy. Jeśli więc zależy nam na łatwiejszym utrzymaniu czystości, zdecydujmy się na płytki w większym formacie. Te mniejsze będą z kolei dobrym wyborem w przypadku pomieszczeń obfitujących w różnego typu wnęki, załamania czy wystające rury – zdecydowanie łatwiej bowiem je ułożyć. Duże kafelki zostawmy na podłogę, która dzięki temu wprowadzi do małej łazienki nieco więcej harmonii i przestrzeni.