Jak wybrać firanki do kuchni?

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w naszym mieszkaniu – spędzamy w niej dużo czasu gotując, spożywamy posiłki, nieraz przyjmujemy w niej gości i spotykamy się z członkami rodziny. Powinna być zatem nie tylko funkcjonalna, ale również przytulna i estetyczna. Ładny wygląd kuchni osiągniemy poprzez dobór odpowiednich elementów dekoracyjnych, między innymi firanek. Jak je wybrać?

firanki

Rodzaj materiału

Firanka firance nierówna – tym, co odróżnia konkretne produkty od siebie, jest w pierwszej kolejności materiał. Właśnie to powinniśmy rozważyć w pierwszej kolejności, bowiem to od gatunku tkaniny zależą dekoracyjne i funkcjonalne właściwości firany. Do wyboru mamy między innymi:

  • organzę – odznacza się wysoką przejrzystością i zwiewnością. Firany z organzy dobrze rozpraszają światło wpadające z zewnątrz, dlatego świetnie spiszą się w ciemnych kuchniach. Niegdyś organza wytwarzana była z jedwabnej przędzy, obecnie jednak do jej uzyskania wykorzystuje się głównie tworzywa sztuczne;
  • żakard – to gruba tkanina, do której szycia używa się często nabłyszczanych nici dobrze rozświetlających wnętrze. Gęste tkaniny żakardowe znakomicie sprawdzą się, jeśli w kuchni jest zbyt jasno i chcemy nieco ograniczyć ilość światła wpadającego przez okna, a także jeśli nasza kuchnia jest „na widoku” sąsiadów;
  • woal – cienka i zwiewna tkanina, która mimo to nie przepuszcza zbyt wiele światła, dlatego nadaje się idealnie do dobrze oświetlonych wnętrz.

Kolorystyka

– Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem kolorystycznym są firany białe, które świetnie będą pasować do wystroju praktycznie każdego wnętrza – mówi przedstawicielka sklepu internetowego Decortina.pl. – Jeśli jednak chcemy urozmaicenia, powinniśmy kierować się kluczem kolorystycznym, który już panuje w kuchni – w kuchni urządzonej w kolorach ciepłych, np. brązie i pomarańczy, unikajmy kolorów pastelowych i bardzo jaskrawych. Zwróćmy również uwagę, że kolory mają wpływ na postrzeganie przestrzeni. Ciemne barwy pomniejszają ją, jasne – powiększają. Jeśli nasza kuchnia jest mała, najlepszym rozwiązaniem będą firany białe.

Szczegóły dekoracyjne

Podobnie jak w przypadku kolorów, istotna jest ilość dekoracyjnych detali na firance. Generalna zasada brzmi, że im mniejsza kuchnia, tym mniej powinno być w niej detali. Choć firanka w drobne kwiatki może wydać nam się bardziej atrakcyjna, lepszym wyborem do małej kuchni będzie tkanina gładka lub ozdobiona dużymi ornamentami.

Zazdrostki w kuchni

Zazdrostki to firanki umieszczane mniej więcej w połowie wysokości okna – z jednej strony ograniczają widoczność wnętrza, z drugiej nie blokują wpadającego światła. Obecnie odzyskują one swoją popularność i coraz częściej spotykane są w kuchniach.

śr. ocena 5 / głosów 1