Jak urządzić elegancką i stylową jadalnię?

Jadalnia jest centralnym miejscem codziennych spotkań wszystkich domowników, a także przestrzenią, w której podejmujemy gości podczas proszonych obiadów czy kolacji. To pomieszczenie reprezentatywne i jednocześnie przeznaczone do użytkowania każdego dnia, dlatego aranżując to wnętrze warto zwrócić się zarówno na jego funkcjonalność, jak i estetykę.

jadalnia

Kluczową decyzją podczas planowania aranżacji jadalni, jest wybór stylu, jaki ma panować w danej przestrzeni – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Scarlett Meble.

Ogólne wyobrażenie ostatecznego efektu powinno przyświecać nam podczas wyboru poszczególnych mebli. Przypadkowe połączenia nawet najpiękniejszych sprzętów, ale pochodzących z „różnych bajek”, zazwyczaj bywają katastrofalne w skutkach, ale przemyślane połączenie nadaje każdemu wnętrzu smaku i niepowtarzalności.

Meble stylowe, czyli jakie?

Sformułowanie „stylowe meble”, albo „meble retro” oficjalnie funkcjonuje w dzisiejszej branży designerskiej i odnosi się do sprzętów, które formą oraz wykonaniem przypominają meble charakterystyczne dla rozmaitych nurtów w meblarstwie minionych stuleci. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się sprzęty nawiązujące do XIX-wiecznych mebli francuskich i angielskich.

Stylowa jadalnia

Meble, którymi będziemy urządzać elegancką, stylizowaną jadalnię powinny koniecznie być wykonane z drewna. Centralnym elementem będzie tu stół z ciemnego dębu lub drewna bukowego, najlepiej w kształcie owalnym lub prostokątnym. Pod kolor i fakturę stołu będziemy dobierać nóżki krzeseł. Natomiast na uboczu, bliżej okna lub kominka, warto postawić fotel chesterfield – wspaniały akcent podkreślający wyjątkowość aranżacji pomieszczenia.

Krzesła do jadalni

Krzesła w stylu klasycznym to synonim elegancji, dlatego warto sięgnąć po szlachetne wykończenia tapicerowane. Najlepiej będą prezentowały się tutaj krzesła tapicerowane w tkaninie, jak np. model Kacper II zdobiony pięknymi okuciami lub krzesło Cuba z wygodnymi podłokietnikami i pikowanym oparciem z katalogu Scarlett Meble.

Dla odważniejszych świetną propozycją będą też eleganckie welury i plusze belgijskie, podkreślające wartość estetyczną mebli. Dodatkowym urozmaiceniem może być montaż gwoździ tapicerskich oraz modnych w tym sezonie kołatek.

Wybierając kolor tapicerek warto pamiętać także o tym, że właśnie do nich będziemy dobierać obrusy, czy tekstylia okienne w jadalni. Podejmując tę decyzję koniecznie weź pod uwagę ilość naturalnego światła, które dostaje się do jadalni przez okna, aby zbyt ciemną tapicerką nie przytłoczyć optycznie całości.