Fronty w stylu skandynawskim. Charakterystyka

Urządzenie wnętrza bywa trudne, więc warto zainspirować się elementami popularnych stylów i skorzystać z rozwiązań wykorzystywanych w panujących trendach wnętrzarskich. Przy aranżowaniu kuchni dobrym pomysłem może być zastosowanie różnych pomysłów używanych we wzornictwie skandynawskim – np. frontów meblowych lakierowanych na wysoki połysk. Pomoże to w stworzeniu pomieszczenia, które będzie eleganckie, rozświetlone, a przy tym nowoczesne.

Styl skandynawski, czyli jaki?

Nie wiele stylów urządzania wnętrz stało się tak popularnymi, jak styl skandynawski. Wzornictwo, które swoje źródła ma w tradycjach dekoracyjnych wywodzących się z krajów nordyckich, cechuje prostota, bardzo oszczędne stosowanie elementów dekoracyjnych oraz wybieranie możliwie jasnych i spokojnych barw. Ważnym wyróżnikiem aranżacji w stylu skandynawskim jest też zwracanie uwagi na ergonomię, a zatem prawidłowe rozmieszczenie całego wyposażenia ułatwiającego przygotowywanie i spożywanie posiłków. Mieszkańcy krajów północy cenią sobie światło, którego braki mocno dają im się we znaki przez dłuższą część roku, dlatego we wnętrzach często wykorzystywane są wszelkie metody pozwalające na ich maksymalne rozjaśnienie, m.in. używanie frontów meblowych z połyskiem, które dodatkowo odbijają wpadające do środka promienie słoneczne – wyjaśnia przedstawicielka firmy Frontwit, producenta lakierowanych frontów meblowych.

Najbardziej charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego jest szerokie wykorzystywanie bieli, zwłaszcza w przypadku wnętrz kuchennych. Najbardziej oczywistym skojarzeniem z kuchnią urządzoną „po skandynawsku” będą właśnie jednolite białe fronty szafek, spore okna, często bez zasłon czy firanek, a także bardzo mała ilość elementów dekoracyjnych – w wielu sytuacjach rezygnuje się tu nawet z uchwytów do drzwiczek na rzecz otwierania dotykowego. Jednak trzeba pamiętać, że w kuchniach inspirowanych stylem skandynawskim korzysta się również z innych barw, a wielu projektantów wprowadza również delikatne ozdoby i urozmaicenia.

Wielką popularnością wśród materiałów stosowanych w tego rodzaju aranżacjach cieszy się naturalne drewno. W przypadku szafek kuchennych często używa się więc frontów pokrytych fornirem. Najczęściej okładziny pochodzą z bardzo jasnych gatunków drewna, takich jak jesion, brzoza czy nawet popularna sosna, choć korzysta się również z drewna bielonego, np. dębu. Wierność stylowi skandynawskiemu nie wyklucza także wykorzystywania frontów z delikatnymi sfrezowaniami, a nawet ze szprosami, choć zwykle oznacza to, że pozostałe elementy są już znacznie bardziej oszczędne, tak by uniknąć zbyt dużego nagromadzenia ozdób.

Fronty meblowe lakierowane na wysoki połysk – styl skandynawski w kuchni i poza nią

Urządzając kuchnię w stylu skandynawskim, warto skorzystać z możliwości nadania frontom meblowym wyjątkowego i niepowtarzalnego charakteru. Znakomitą metodą będzie zdecydowanie się na polakierowanie frontów na wysoki połysk. Lakier bezbarwny można bez przeszkód położyć zarówno na frontach laminowanych, wykonanych z płyty meblowej, jak i na tych, które zostały pokryte płatami forniru. Fronty pokryte lakierem zyskują bardzo elegancki i stylowy wygląd, który sprawdzi się w każdej sytuacji i doda głębi wszystkim kolorom, zwłaszcza takim, które są najchętniej używane w stylizacjach wzorowanych na stylu skandynawskim – bieli, bardzo delikatnej szarości, beżom czy lekkim żółciom.

Styl skandynawski, podobnie jak inne trendy w projektowaniu wnętrz stale się rozwija i wzbogaca o nowe elementy. W wielu aranżacjach tradycyjne elementy wnętrz są wzbogacane materiałami charakterystycznymi dla innych trendów – stalą nierdzewną czy szkłem. Również w takim przypadku najlepszym pomysłem będzie użycie frontów lakierowanych na wysoki połysk. Tego rodzaju powierzchnie będą świetnie łączyły się z błyszczącą wypolerowaną stalą czy większymi przeszkleniami, a ich bardzo podobny charakter pozwoli zarazem zachować ważną dla skandynawskiego minimalizmu jednolitość, jak i wprowadzić elementy łamiące monotonię.

Warto pamiętać, że styl skandynawski i lakierowane na wysoki połysk fronty to nie tylko meble kuchenne. Rozwiązania tego rodzaju sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego funkcji i charakteru. Skandynawski minimalizm to także bardzo oszczędnie projektowane meble do salonu, sypialni czy przedpokoju. Błyszczące drzwiczki będą równie dobrze wyglądały na szafach, szafkach czy komodach ustawionych w dowolnie wybranej przestrzeni wnosząc do niej elegancję i ułatwiając ich rozświetlenie.

śr. ocena 0 / głosów 0