Dlaczego warto zrobić szuflady zamiast półek

Projektowanie kuchni to jeden z najważniejszych etapów wykańczania domu. W kuchni spędzamy wiele czasu, nie tylko tam gotujemy, ale też spożywamy posiłki, relaksujemy się, spotykamy z rodziną i przyjaciółmi. Dlatego też, tak ważne jest, aby kuchnia była funkcjonalna i estetyczna. Zamówienie kuchni na wymiar to najlepsze rozwiązanie, wymagające jednak dokładnego przemyślenia całego projektu.

Dlaczego warto zrobić szuflady zamiast półek

Wygoda i funkcjonalność

Wygoda w kuchni to podstawa. Komfort poruszania się po tym pomieszczeniu i łatwy dostęp do wszelkich niezbędnych rzeczy sprawia, że gotowanie zajmuje nam mniej czasu i sprawia więcej przyjemności. Ciężko jednak o szybkość ruchów i sprawne sięganie po potrzebne akcesoria, kiedy są one pochowane w głębokich szafkach, z jakimi najczęściej mamy do czynienia w naszych kuchniach. W takiej sytuacji, aby sięgnąć po daną rzecz, musimy najpierw opróżnić półkę z produktów znajdujących się z przodu, by dostać się do przestrzeni z tyłu szafki. To znacznie spowalnia pracę w kuchni i zniechęca do gotowania. Dobrą alternatywą dla tradycyjnych szafek z półkami są szuflady. Niegdyś będące rzadkością w naszych kuchniach, gdzie ich rola ograniczała się głównie do przechowywania sztućców, dzisiaj są w nich jednym z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia, zwłaszcza w kuchniach na zamówienie. Dlaczego? Ponieważ przyspieszają pracę w kuchni i sprawiają, że jest ona łatwa i wygodna. Wysuwając szufladę możemy od razu zobaczyć całą jej zawartość i mamy nieograniczony dostęp do każdej z przechowywanych w niej rzeczy. Warto przy tym zaznaczyć, że wyobraźnia projektantów i inwestorów nie ma tu granic: dzisiaj w szufladach przechowujemy nie tylko sztućce, ale też talerze, garnki, pokrywki, przyprawy, ręczniki papierowe i środki czystości, a nawet żywność. Nie musimy wyjmować kolejnych rzeczy, by dotrzeć do potrzebnego produktu – wszystko mamy pod ręką. To nie tylko wygodne, ale też estetyczne rozwiązanie, pozwalające zachować porządek w kuchni.

Nowoczesne rozwiązania

Rosnąca popularność szuflad w naszych kuchniach wynika z nowoczesnych rozwiązań poszerzających zakres ich zastosowań. Współczesne szuflady to już nie tylko wąskie, wysuwane do połowy półki, jakie znamy z poprzedniej epoki. – Tłumaczy specjalista z firmy zajmującej się projektowaniem i sprzedażą kuchni na wymiar Verlani. – Obecnie mamy do czynienia z szufladami z pełnym wysuwem, gdzie cała zawartość półki jest od razu widoczna. Istotne znaczenie mają rozwiązania, takie jak nowoczesne prowadnice i stabilizatory, dzięki którym szuflady mają większe rozmiary oraz duży udźwig. Dzięki temu można w nich przechowywać akcesoria o większych gabarytach, np. opiekacze, czajniki i inny sprzęt AGD, a także garnki i patelnie. Dobre prowadnice zapewniają również płynną i cichą pracę szuflady. Dzięki nim zagospodarujemy nawet trudno dostępne miejsca w kuchni, jak np. szafki położone na rogu czy pod zlewozmywakiem. Nowoczesne akcesoria do kuchni, takie jak wkłady na sztućce, specjalne maty i organizatory oraz separatory pozwalają zachować porządek w szufladach. Nic więc dziwnego, że to rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem.